Materiał Partnera Na czym polega monitoring cieczy?

Na czym polega monitoring cieczy?

Przechowywanie rozmaitych cieczy w dużych zbiornikach wymaga przestrzegania wielu rygorystycznych norm i wymogów bezpieczeństwa. Mamy tu na myśli zwłaszcza ciecze niebezpieczne, takie jak paliwa, płynne nawozy, a nawet ścieki. Jednym z podstawowych zagrożeń, jakie stwarza gromadzenie i przechowywanie tego typu substancji, jest ewentualność wycieku. Właśnie dlatego tak ważne jest bieżące monitorowanie poziomu cieczy w zbiornikach.

Wyciek ze zbiornika – konsekwencje i zapobieganie

Monitoring poziomu cieczy służy bieżącej kontroli ilości substancji zgromadzonej w zbiorniku. Nagły spadek poziomu cieczy oznacza najczęściej niekontrolowane uwalnianie płynów ze zbiornika, co w zależności od rodzaju przechowywanej substancji może prowadzić do poważnego skażenia środowiska, stwarzać zagrożenie wybuchem lub w inny sposób bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu znajdujących się w pobliżu osób. Nie bez znaczenia jest także kwestia strat finansowych, z jakimi muszą liczyć się np. właściciele stacji benzynowych w przypadku wycieku ze zbiorników paliwa czy rolnicy, przechowujący duże ilości nawozów.

Najważniejszą sprawą podczas planowania gromadzenia cieczy o znaczeniu gospodarczo-przemysłowym jest wybór solidnego zbiornika, dopasowanego do potrzeb konkretnego zastosowania. Na polskim rynku najlepszą renomą cieszą się zbiorniki Kingspan, choć w ostatnim czasie popularnością zaczynają dorównywać im nowoczesne zbiorniki na paliwo, olej i AdBlue producentów DESO oraz Emiliana Serbatoi.

Jak  mówi stare powiedzenie, kontrola jest najwyższą formą zaufania. Chociaż w codziennym życiu ta maksyma się nie sprawdza, z powodzeniem możemy stosować ją w kontekście zbiorników. Nawet najlepszej jakości rozwiązania wymagają stosowania dodatkowych urządzeń kontrolnych. W przypadku monitoringu cieczy, są to specjalne czujniki mierzące jej poziom w zbiorniku – opowiada ekspert z przedsiębiorstwa MiM Mariusz Mańkowski.

Kontrola poziomu cieczy w zbiornikach

Aplikacje do monitorowania cieczy w zbiornikach najczęściej zbudowane są z dwóch elementów: czujnika umieszczanego w zbiorniku i zewnętrznego odbiornika z wyświetlaczem, który umożliwia użytkownikowi zdalną kontrolę poziomu płynu.

Najprostszym przykładem takiego rozwiązania może być urządzenie Watchman Sonic. Umieszczony w górnej części zbiornika przekaźnik ultradźwiękowy na bieżąco monitoruje poziom przechowywanej substancji i automatycznie przekazuje wynik na wyświetlacz odbiornika. Urządzenie to można zintegrować również z innymi systemami monitorowania i alarmowania.

Stosowanie rozwiązań z zakresu monitorowania cieczy stanowi nie tylko zabezpieczenie przed konsekwencjami potencjalnych wycieków. Dzięki nim znacznie łatwiejsze jest planowanie dostaw gromadzonej cieczy, zatem zapobieganie przestojom w pracy, wynikającym z nagłego braku potrzebnych substancji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas