Materiał Partnera Na czym polega i gdzie ma zastosowanie obróbka skrawaniem CNC?

Na czym polega i gdzie ma zastosowanie obróbka skrawaniem CNC?

Współczesny przemysł opiera się na nowoczesnych technologiach wytwórczych i urządzeniach, które potrafią zapewnić efektywność pracy na bardzo wysokim poziomie. Potrzeby różnych gałęzi są tak duże, że wymagane jest w krótkim czasie wytworzenie olbrzymiej ilości powtarzalnych precyzyjnych elementów, którą pozwalają zapewnić nowoczesne systemy komputerowe. Zobaczmy, na czym polega i jakie są zalety stosowania obróbki skrawania z zastosowaniem komputerów?

Pojęcie obróbki CNC wywodzi się od angielskiego terminu Computerized Numerical Control, określającego komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych przy użyciu komputera.

Istota działania komputerowego sterowania urządzeń numerycznych

Stosowanie obróbki CNC pozwala na zwiększenie możliwości wytwórczych zazwyczaj w sterowaniu procesem obróbki tokarką czy frezarką. Produkcja elementów przy zastosowaniu sterowania komputerem składa się z trzech etapów:

  •  Projektowanie projektu komputerowe – przy zastosowaniu oprogramowania CAD/CAM przygotowuje się plan sterowania urządzeniami,
  •  Przetwarzanie projektu - przy zastosowaniu odpowiednich sterowników z zaprogramowanym kodem numerycznym,
  •  Produkcja elementu w ramach obróbki CNC.

Przykładem firmy specjalizującej się w obróbce CNC jest firma OXYIRON Sebastian Szufliński, która zatrudnia wykwalifikowanych operatorów, dzięki pracy których cały proces produkcji przebiega sprawnie i bezawaryjnie.


Zastosowanie i zalety obróbki metodą CNC

Nowoczesny przemysł jest coraz bardziej wymagający, stawia wysoko poprzeczkę wobec firm produkcyjnych, oczekując od nich precyzyjnej obróbki materiałów. Stosowanie nowoczesnych urządzeń informatycznych pozwala im sprostać  tym wymaganiom. Programowane urządzenia pozwalają analizować kilka czynników jednocześnie, pozwalając wykonać elementy powtarzalne, dopasowane precyzyjnie do zamówienia indywidualnego klienta.

Dlaczego warto korzystać z nowoczesnych osiągnieć w temacie obróbki metali? Z kilki podstawowych powodów:

  • Precyzji wykonania według unikalnych parametrów takich jak np. chropowatość czy struktura powierzchni,
  • Możliwości powtarzalności zleceń, dzięki możliwości zapisu ustawień sterowników,
  • Duża oszczędność czasu, w krótkim okresie wyprodukuje dużą ilość elementów konstrukcyjnych,
  •  Umożliwia masową produkcję, powtarzalną obróbkę dużych zleceń,
  •  Małe nakłady pracy ludzkiej polegającej jedynie głównie na kontroli zadanego programu produkcyjnego.

Obróbkę CNC chętnie wykorzystują firmy z branży sektorów: lotniczego, motoryzacyjnego, medycznego, czy też sektora automatyki i elektroniki.

Opracowanie:

Oxyiron. Sebastian Szufliński

Koszalin , Gnieźnieńska 18

Podziel się