Artykuł sponsorowany Najnowsze trendy w obróbce toczeniem

Najnowsze trendy w obróbce toczeniem

Kontrolowane niszczenie – skrawanie – materiału to jeden z najczęściej wykonywanych procesów technologicznych. Polega na oddzielaniu cienkiej warstwy od całości, stopniowo kształtując element do pożądanej formy. Obróbka skrawaniem obejmuje między innymi toczenie wykonywane za pomocą klinowych ostrzy oraz płytek, dzięki którym wykonywana jest obróbka zgrubna – wstępna – jak i wysoce dokładna, wykańczająca. Wiele zależy tutaj od parametrów procesu oraz samego narzędzia.

Narzędzia tokarskie ze zintegrowanym łamaczem wiórów

Na rynku narzędzi służących do obróbki skrawaniem, a zatem różnego typu łamaczy wiórów, noży, płytek i zaginaczy trwa zażarta konkurencja. Mamy tutaj naprawdę duży wybór, a ostateczna weryfikacja należy przede wszystkim do nas – to bieżące zapotrzebowanie determinuje trendy i rozwój tej branży.

Ostatnio popularne są na przykład płytki z zintegrowanym łamaczem wiórów. W związku z tym, że połączenie płytki z nakładanym nań łamaczem wiórów ma znacznie mniejszą wytrzymałość, producenci narzędzi do tokarek szybko przerzucili się na inną metodę – łączenia ich na stałe w procesie prasowania. Sprawia to jednak, że narzędzia trzeba często wymieniać, bo mikrogeometria powierzchni natarcia narzędzia oraz strefy łamania nie są takie same dla wszystkich materiałów. Narzędzia ze zintegrowanym łamaczem wiórów są zatem mocno wyspecjalizowane – produkowane są z myślą o konkretnych parametrach procesu toczenia. Można ich zatem używać tylko w ściśle określonych warunkach.

Specjalistyczne narzędzia tokarskie

Innym, podobnym trendem, jest produkcja narzędzi przydających się tylko w niszach. Dobrym przykładem takich silnie wyspecjalizowanych narzędzi są te służące do obróbki wykańczającej elementów z materiałów ciągliwych, która wymaga ścisłej kontroli wiórów. Taka specjalizacja jest pożądana, lecz mamy tutaj do czynienia z jeszcze bardziej wyśrubowanymi wymaganiami co do parametrów procesu – wystarczy, że te ulegną lekkiej zmianie, aby skuteczność narzędzia dramatycznie spadła. Powoduje to wiele problemów podczas obróbki, takich jak chociażby nieplanowane postoje maszyny czy nierównomierne zużycie narzędzia.

Oczywiście do dyspozycji mamy zawsze narzędzia uniwersalne, które jednak nie pozwalają na tak precyzyjną obróbkę w specyficznych zastosowaniach. Profesjonalne zakłady obróbki skrawaniem – takie jak Jsm Tech – mają na podorędziu kilkadziesiąt noży tokarskich w każdym z wykorzystywanych rodzajów.

Innym ważnym kierunkiem rozwoju narzędzi tokarskich jest ułatwienie identyfikacji zużytego narzędzia – są one wytwarzane tak, by można było bez problemu gołym okiem stwierdzić, czy narzędzie miało styczność z materiałem oraz czy nadaje się już do wymienienia. Pozwala to znacząco obniżyć nakłady przeznaczane na narzędzia, które przez nieprawidłową identyfikację zużycia są często wyrzucane przedwcześnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas