Artykuł sponsorowany Mieszalniki do tworzyw i ich rola w przemyśle

Mieszalniki do tworzyw i ich rola w przemyśle

Od kilku dekad różnego rodzaju tworzywa sztuczne odgrywają istotną rolę w przemyśle. To właśnie z nich wytwarza się niezliczoną ilość produktów – od jednorazowych torebek foliowych, przez sprzęty obecne w każdym gospodarstwie domowych, do sprzętów o zastosowaniu specjalnym. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju produkt ma zostać z niego wytworzony, ważne jest żeby tworzywo było odpowiednio wysokiej jakości. A to gwarantują między innymi przemysłowe mieszalniki.

Do czego służy mieszalnik?

Tworzywa sztuczne, potocznie nazywane plastikami, to materiały uzyskiwane z polimerów syntetycznych lub modyfikowanych polimerów naturalnych. Obecnie znamy bardzo dużo odmian tych związków, każdy z nich odznacza się odmiennymi właściwościami. Zdarza się, że do wytworzenia surowca produkcyjnego konieczne jest połączenie ze sobą dwóch lub więcej polimerów w odpowiednio dobranych proporcjach. Właśnie w tym miejscu do akcji wkraczają mieszalniki.

- Zadaniem mieszalnika do tworzyw jest, jak nietrudno się domyślić po jego nazwie, mieszanie polimerowego materiału – mówi przedstawiciel firmy Pol-ServiceJest to niezbędny etap produkcji tworzywa, niezbędny do tego, żeby uzyskać surowiec homogeniczny, czyli innymi słowy: jednolity. Tylko homogenizacja tworzywa może dać nam pewność co do jego jakości oraz tego, że posiada pożądane przez nas właściwości, na przykład pod względem wytrzymałości mechanicznej czy odporności na czynniki zewnętrzne. Żeby uzmysłowić sobie, dlaczego jest to tak ważne, tworzywa sztuczne można porównać do ciasta – jeśli niedokładnie połączymy ze sobą jego składniki, ostateczny produkt będzie posiadał wady, np. grudki. Bardzo podobnie wygląda to w przypadku tworzyw sztucznych. Gdyby do produkcji jakiegoś wyrobu, np. obudów urządzeń elektronicznych, wykorzystywano tworzywa niejednolite, niehomogeniczne, okazałoby się, że ostateczny produkt posiada niepożądane właściwości, np. zbyt niską wytrzymałość na obciążenia mechaniczne czy temperaturę w niektórych punktach. Dokładne wymieszanie tworzyw odgrywa zatem kluczową rolę w przemyśle bazującym na ich wykorzystaniu.

Charakterystyka i zasada działania mieszalników

Mieszalniki do tworzyw sztucznych  głównie maszyny bębnowe. Składają się one z kilku istotnych elementów, przede wszystkim komory mieszania (obrotowej lub stałej), mieszadła (promieniowego lub osiowego) oraz podajnika – zazwyczaj śrubowego, nazywanego również ślimakowych. Zasada działania mieszalnika jest bardzo prosta. Z pomocą automatycznie sterowanego podajnika do komory mieszania wprowadzany jest surowiec do produkcji pod postacią maczki. Wewnątrz komory – na skutek tarcia wzrasta temperatura. Po przekroczeniu zadanej temperatury następuje automatyczne opróżnianie dobrze wymieszanej (zhomogenizowanej) mieszanki do zbiornika z systemem chłodzenia. Po schłodzeniu surowca do odpowiedniej temperatury surowiec jest gotowy do dalszego przetwarzania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas