Artykuł sponsorowany Spawanie tworzyw sztucznych. Charakterystyka procesu

Spawanie tworzyw sztucznych. Charakterystyka procesu

Spawanie kojarzy nam się przede wszystkim z łączeniem elementów metalowych i jest to oczywiście skojarzenie słuszne. Warto jednak wiedzieć, że w nieco podobny sposób łączyć można fragmenty tworzyw sztucznych. Spawanie tworzyw sztucznych, spawanie plastiku, to usługa, z której szczególnie często korzystają właściciele samochodów i kojarzona jest głównie z naprawą zderzaków. Trzeba jednak zaznaczyć, że spawanie plastiku może być wykorzystywane do naprawy przeróżnych przedmiotów, na przykład ogrodowych mebli. Jak wygląda spawanie tworzyw sztucznych?

Podstawy spawania tworzyw sztucznych

Zanim przejdziemy do charakterystyki procesu, wyjaśnimy podstawową zasadę spawania tworzyw sztucznych. Musimy wiedzieć, jaki materiał będzie spawany, bo spawania musimy użyć drutu spawalniczego z takiego samego materiału, jak spawany przedmiot. Jeśli na spawanym przedmiocie nie ma właściwego oznaczenia, (np. PP – polipropylen, PVC – polichlorek winylu) konieczne jest przeprowadzenie tzw. rozpoznania materiału. W instrukcjach narzędzi do spawania plastiku, poradnikach, podręcznikach możemy znaleźć wskazówki, jak rozpoznać rodzaj tworzywa. Dla naszych przykładów: polipropylen pali się bez dymu, skapuje jak świeca, wydziela zapach wosku, a polichlorek winylu wydziela czarny, kopcący dym i gdy wyjmiemy go z płomienia, gaśnie.

Przygotowanie powierzchni, łączenie wstępne, spawanie właściwe

Jak mówi nam Pan Marek Misiak, właściciel firmy MM Serwis z Sękocina Nowego, bardzo ważnym etapem całego procesu spawania jest odpowiednie przygotowanie łączonego elementu. Omówmy to na przykładzie naprawy pękniętego plastikowego zderzaka urządzeniem gorącego powietrza. W takim pęknięciu zwykle nie ma rowka, dlatego najpierw trzeba wyfrezować szczelinę dla spoiny. Powinna to być szczelina typu V z kątem rozwarcia 90°; wierzchołek spoiny powinien się znajdować na głębokości od 2/3 do 3/4 grubości materiału. Kolejny krok to zdjęcie lakieru po obu stronach pęknięcia na odległość około 1 cm. Następnie odbywa się łączenie wstępne, czyli stopienie krawędzi pod wpływem wysokiej temperatury za pomocą odpowiedniej dyszy. Po wykonaniu łączenia wstępnego przechodzimy do właściwego procesu spawania plastiku. Plastikowy drut spawalniczy przycinamy pod ukosem i wsuwamy go w dyszę spawalniczą – koniec druta powinien wystawać na około 3 mm poza dyszę. Gdy urządzenie nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, dyszę przesuwamy wzdłuż szczeliny w taki sposób, by powierzchnia końcówki druta jak najdokładniej przylegała do dna szczeliny (drut powinien być dociskany). Jeśli jest to możliwe, zaleca się wykonanie spoiny nieprzerwanym przejściem roboczym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas