Materiał Partnera Maszyny CNC – nowoczesny i precyzyjny sposób na kształtowanie metalu

Maszyny CNC – nowoczesny i precyzyjny sposób na kształtowanie metalu

Zapotrzebowanie na wysokiej jakości wyroby metalowe (ze stali, aluminium, żelaza lub stopów) nieustannie rośnie. Dlatego też, aby sprostać standardom współczesnego świata, znakomita większość produktów z tych materiałów wykonywana jest na maszynach sterowanych numerycznie. To właśnie nowoczesne urządzenia CNC sprawiły, że procesy które jeszcze do niedawna wymagały ogromnych nakładów pracy oraz czasu dziś są wykonywane automatycznie i szybko, a jednocześnie z ogromną precyzją.

Kilka słów o technologii CNC

Określenie CNC to skrót pochodzący od angielskiego Computerized Numerical Control, co oznacza maszyny sterowane numerycznie. Początki tego typu technologii sięgają lat 50 minionego stulecia. Wtedy to w USA powstały urządzenia służące obrabianiu metalu w oparciu o funkcje matematyczne opisujące kształt danego przedmiotu. Dzięki nim możliwe stało się zaprogramowanie ruchu maszyny w taki sposób, aby odwzorowywała ona projekt, co znacznie przyspieszało proces tworzenia. Z czasem, dzięki rozwojowi systemów komputerowych, urządzenia NC przekształciły się w CNC i w ten sposób powstały układy sterowania posiadające dwie najważniejsze cechy, sterowanie programowe oraz elastyczną postać programu sterującego. Obecnie cały proces obróbki materiałów składa się tu z kilku podstawowych etapów:

  • CAD - projektowanie obiektu, jaki ma być uzyskany w wyniku takiej pracy,
  • CAM - komputerowe wspomaganie procesu wytwarzania,
  • CNC - czyli etap który jest w gruncie rzeczy zwieńczeniem poprzednich elementów
    i realizacją ich założeń.

Co prawda dawniej obróbka metali metodą CNC stosowana była wyłącznie przez wojsko, niemniej jednak współcześnie stanowi ona podstawową funkcję wielu firm, takich jak Rp Tech Agnieszka Rybińska, związanych z przemysłem metalurgicznym. Najpopularniejszym procesem do którego stosuje się technologię CNC jest obróbka skrawaniem, zaś system ten wykorzystuje się zasadniczo w przypadku kilku podstawowych rodzajów maszyn. Są to przede wszystkim:

  • frezarki,
  • tokarki.

Zalety stosowania maszyn sterowanych numerycznie

Zarówno toczenie, jak i frezowanie CNC mają tę przewagę nad standardowymi rozwiązaniami, że umożliwiają szybkie, dokładne, a co najważniejsze powtarzalne wykonanie określonych kształtów. Dzięki zastosowaniu sterowania komputerowego oraz obrabiarek, wykorzystujących na przykład 5 lub więcej ruchomych osi, możliwe stało się uzyskiwanie dowolnych krzywizn i skomplikowanych powierzchni. Ponadto atutem CNC jest kilkuwymiarowa obróbka metalu, np. trójosiowa, dzięki czemu możliwa jest produkcja detali trójwymiarowych. Dodatkowo obróbka skrawaniem CNC to także minimum odpadów (wykorzystując tą technologię, możemy zaplanować cięcie tak, by odpadów było jak najmniej), a także czysta i gładka powierzchnia cięcia, gdyż po obróbce CNC nie musimy już wykańczać krawędzi.

Nie da się ukryć, że zastosowanie technologii CNC zrewolucjonizowało przemysł i niesie ze sobą wiele udogodnień, a także oszczędności – głównie na kosztownym materialne, ale także na drogocennym czasie wykonywania prac. Dzięki temu znacznie wzrosła wydajność i jakość produkcji, a cena wyrobów powstałych w ten sposób spadła.

Opracowanie:

Rp-Tech Agnieszka Rybińska

Mielec , Wojska Polskiego 9

Podziel się