Artykuł sponsorowany Martech sp. z o.o.: Jak często przeprowadzać konserwację urządzeń transportu bliskiego?

Martech sp. z o.o.: Jak często przeprowadzać konserwację urządzeń transportu bliskiego?

Urządzenia UDT wymagają specjalnego traktowania, dbania o ich niezawodną sprawność. Zalicza się do nich m.in. żurawie, wyciągarki, wózki widłowe. Każde podlega wymogą przeprowadzania regularnych konserwacji określonych przez Urząd, przez odpowiednie do tego celu przeszkolone podmioty jak np. firma Martech z Krapkowic. Co to są za maszyny? Jak często przeprowadzać ich konserwacje?

Jakie dokładnie urządzenia podlegają przepisom o dozorze technicznym?

Zgodnie z przepisami dozoru technicznego maszyny doń zaliczane dzielą się na cztery typy. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Martech Sp. z o.o.:

urządzeniami UDT są zatem maszyny bezciśnieniowe (zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe), ciśnieniowe (rurociągi przesyłowe, zbiorniki w agregacie gaśniczym czy kotły parowe i kotły wodne o temperaturze powyżej 110 stopni.), transportu bliskiego (rodzaje żurawi, suwnice, dźwigniki czy podesty ruchome) oraz do odzysku par paliwa.

Jak podkreśla nasz rozmówca, należy pamiętać, że przede wszystkim wymagają one uzyskania zezwolenia na eksploatację, a potem w trakcie użytkowania ściśle rejestrowanych kontroli UDT.

Jak często przeprowadzać konserwacje urządzeń UDT?

Z informacji uzyskanych w firmie Martech Sp. z o.o., która od 2012 roku zajmuje się remontami i serwisem maszyn przemysłowych,  wynika, że częstotliwość przeprowadzania prac konserwacyjnych maszyn dozoru technicznego zależy od rodzaju urządzenia. Dokładne cykle kontrolne uregulowane są przepisami prawnymi. Technicy z omawianej firmy podkreślają, że okresy cykliczne bywają różne dlatego tak istotne jest powierzenie prac konserwatorskich odpowiednim firmom, które zapewnią bezpieczeństwo i terminowość przeprowadzanych kontroli.

Dla przykładu suwnice specjalnego przeznaczenia, wciągniki i wciągarki — przegląda się co 30 dni, czy też żurawie samojezdne, wieżowe, szybkomontujące, przewoźne i szynowe. Ruchome podesty załadowcze — co 180 dni, a żurawie z napędem ręcznym co 90 dni. Co 60 dni kontroluje się żurawie przenośne i przewoźne inne niż szybkomontujące oraz stacjonarne.

Opracowanie:

Martech Sp. z o.o.

Krapkowice , Opolska 100G

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas