Materiał Partnera Manipulator pneumatyczny – niezbędna pomoc na hali produkcyjnej

Manipulator pneumatyczny – niezbędna pomoc na hali produkcyjnej

Przemieszczanie i manipulowanie różnego rodzaju ładunkami to jedne z częstych prac na liniach produkcyjnych. Aby przemieścić produkty między poszczególnymi stanowiskami, ustawić elementy w sposób dogodny do ich obróbki, czy wreszcie dostarczyć niezbędne części i komponenty, które znajdą się wytwarzanym urządzeniu, niezbędne jest zastosowanie sprzętów, ułatwiających transport, które przyspieszą te zadania. Zobacz, jak działają manipulatory pneumatyczne.

Czym są manipulatory pneumatyczne?

Manipulatory pneumatyczne są jednymi z popularniejszych urządzeń na halach produkcyjnych. Umożliwiają one wykonanie rozmaitych operacji związanych z transportowaniem i manipulacją ładunkami, dzięki czemu znacznie przyspieszają i ułatwiają procesy na linii produkcyjnej. Nic więc dziwnego, że zyskały sporą popularność, a firmy zajmujące się produkcją rozwiązań dla firm produktywnych, takie jak Id Lifting sp. z o.o. sp.k. oferują szeroki wybór tego typu sprzętów.

Ich działanie opiera się na zastosowaniu siłownika pneumatycznego, czyli działającego dzięki zastosowaniu sprężonego powietrza. Jest to narzędzie zintegrowane z systemami równoważenia wagi transportowanego ładunku. Za jego pomocą można precyzyjnie i bez wysiłku przenosić produkt oraz manipulować nim w różnych płaszczyznach – na przykład obracać lub odchylać. Zakres udźwigu takiego sprzętu pozwala na przenoszenie produktów, które ważą od kilku kilogramów do nawet 1,5 tony.

Budowa i działanie manipulatorów pneumatycznych

Manipulatory pneumatyczne to sprzęt, który wykorzystuje do swego działania sprężone powietrze. To napędzany nim siłownik pozwala na swobodne poruszanie ramionami manipulatora w różnych płaszczyznach, a co za tym idzie wykonywanie manewrów - obracanie, podnoszenie czy przechylanie ładunku.

Manipulatory pneumatyczne dzielimy na:

  • posiadające chwytak do chwytania i manipulowania ładunkiem, podwieszony na linkach,
  • konstrukcyjnie przystosowane do transportu uchwyconego ładunku (w obszarze stanowiska ramienia urządzenia), posiadające chwytak do chwytania i manipulowania ładunkiem zamocowany na sztywnym ramieniu manipulatora.

Cała konstrukcja manipulatora może być mocowana nieruchomo do nieruchomego podłoża - posadzki, sufitu lub innej nieruchomej konstrukcji o odpowiedniej wytrzymałości lub montowana na ruchomym podwoziu. Istnieją także manipulatory podwieszane na prowadnicach.

Chwytanie i podtrzymywania ładunku przez manipulator pneumatyczny możliwe jest dzięki zamontowanemu systemowi szczęk lub ssawek wykorzystujących do mocowania przenoszonego przedmiotu podciśnienie. Istnieją również inne uchwyty - magnetyczne, trzpienie czy haki.

W zależności od typu mocowania sprzęt może być elementem konkretnego stanowiska albo służyć do transportu bliskiego między stanowiskami.

Zalety stosowania manipulatorów pneumatycznych

Manipulatory pneumatyczne świetnie sprawdzają się przy wykonywaniu prac powtarzalnych. Odciążają pracowników, zmniejszają ilość zdarzających się kontuzji i wypadkowość podczas prac magazynowych oraz produkcyjnych. Świetnie raczą sobie z transportem i manipulacją  rozmaitymi przedmiotami o płaskiej powierzchni: płytami, taflami szklanymi, a także gotowymi produktami, takimi jak skrzydła okien lub drzwi.

Wielką zaletą manipulatorów pneumatycznych jest również to, że można ich używać do mocowania przemieszczanego ładunku w dowolnym punkcie. Taki rodzaj mocowania nie byłby możliwy przy stosowaniu klasycznych technik.

Opracowanie:

Id Lifting sp. z o.o. sp.k.

Długołęka , Chabrowa 13

Podziel się