Artykuł sponsorowany Którą z technologii umożliwiającej obróbkę metali wybrać?

Którą z technologii umożliwiającej obróbkę metali wybrać?

Dzięki obróbce, metale uzyskują pożądany kształt. Aby metal poddał się obróbce należy wykorzystać różnorodne technologie, takie jak obróbka skrawaniem, obróbka chemiczna, plastyczna, cieplna i inne. Czym charakteryzują się poszczególne technologie? Z jakich etapów się składają? Co warto o nich wiedzieć, które z nich wybrać? Czym jest spawanie metali?

Jakie wyróżniamy metody obróbki metali?

Obróbka metali jest możliwa dzięki takim technologiom jak obróbka skrawaniem, obróbka plastyczna, chemiczna, cieplna, cieplno – chemiczna. Jeżeli chodzi o obróbkę skrawaniem to umożliwia nadanie odpowiednego kształtu metalu. Do tego procesu dochodzi poprzez oddzielanie kawałków metali od całości. Do poszczególnych etapów obróbki skrawaniem należy toczenie, frezowanie i szlifowanie. Z procesu toczenia skorzystamy w przypadku brył. Proces jest możliwy dzięki maszynie zwanej tokarką. Do frezowania – jak sama nazwa wskazuje – potrzebujemy frezarki, dzięki, której możemy pracować również z innymi materiałami – nie tylko z metalami. Jeżeli zależy nam na obróbce metali dotyczącą detali konieczne jest skorzystanie z maszyn – obrabiarek CNC. Bardzo precyzyjne jest również szlifowanie, które zdziera zewnętrzną część danego metalu. Wszystkie procesy muszą być wykonane z wielką precyzyjnością, co możemy znaleźć u Marcin Ożarek Best Martin.

Co charakteryzuje obróbkę plastyczną i mechaniczną?

Jeżeli chodzi o obróbkę plastyczną, jej zadaniem jest ukształtowanie metalu poprzez działanie plastyczne takie jak kłucie, tłoczenie, ciągnięcie czy gniecenie. W jego wyniku możemy podzielić metal, lub nawet zmienić jego strukturę. Dzięki niej możemy również zmienić gładkość danej powierzchni. Obróbka plastyczna możliwa jest zarówno przy udziale niskiej, jak i wysokiej temperatury. Mało znanym rodzajem obróbki metali jest obróbka erozyjna, którą wykorzystuje się wtedy, kiedy pozostałe zawodzą. Metoda ta polega na użyciu ultradźwięków, czy wyładowań elektrycznych. Obróbka chemiczna polega z kolei na poddaniu wybranego metalu działaniom wysokiej temperatury wraz z zastosowaniem środków chemicznych. Obróbka cieplno – chemiczna wzmaga odporność metalu.

Czym jest spawanie metali?

Możliwa jest także obróbka cieplna, czyli poddanie metalu tylko wysokiej temperaturze bez użycia środków chemicznych. Ciepło jest także wykorzystywane do spawania metali, czyli ich spajania. Jest to także możliwe przy użyciu specjalnych środków spawalniczych. Spawanie możemy wykonać kilkoma metodami, w zależności od materiału spawania. Spawanie MAG stosujemy do spawania stali (niestopowej, niskostopowej i wysokostopowej), a spawanie MIG przy metalach niezależnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas