Artykuł sponsorowany Czym jest stal transportowa i jakie są warunki jej przewozu?

Czym jest stal transportowa i jakie są warunki jej przewozu?

Stal jest powszechnie stosowanym materiałem w branży budowlanej czy przemyśle maszynowym. Wymaga specjalnego traktowania przy transporcie i przechowywaniu. Warunki, w jakich jest składowana i przewożona, mają wpływ nie tylko na efekt finalny produktu, ale również na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Dowiedz się, jakie są zalecenia i wymogi odnośnie bezpiecznego transportu tego materiału.

Cechy stali transportowej

Stal transportowa to nic innego, jak produkty stalowe, które zostały już uformowane pod konkretne potrzeby. Wśród tych produktów można wymienić: rury, pręty zbrojeniowe, blachy czy kręgi. W zależności od typu produktu, wszystkie elementy powinny być załadowane zgodnie z wytycznymi. Jak mówią specjaliści z hurtowni wyrobów stalowych KKS Steel, stal jest podatna na korozję w przypadku przechowywania w niewłaściwych warunkach, tak więc szczególnie istotne jest, aby odizolować transportowany materiał od wody i wilgoci. Kolejnym wyzwaniem dla przewoźnika jest duży ciężar produktów stalowych, który dochodzi nawet do 8000 kg/m3. Przed każdym transportem należy je odpowiednio ulokować i zabezpieczyć, aby zapobiec potencjalnym zniszczeniom i nie zagrażać uczestnikom ruchu drogowego.

Jak jest transportowana stal?

Do przewozu metali wykorzystuje się różne pojazdy – od powszechnie użytkowanych samochodów ciężarowych, aż po specjalistyczne naczepy dla zamówień ponadgabarytowych. Zgodnie z przepisami drogowymi, 40 ton to maksymalna dopuszczalna masa ładunku. Nawet jeżeli załadowane produkty pozornie nie zabierają wiele miejsca, nie unikniemy transportu ciężarowego z uwagi na dużą masę materiału. Innym warunkiem, który musi zostać spełniony, jest niewystawanie elementów poza naczepę. Jeżeli jednak tak się zdarzy, firma świadcząca usługi transportowe, na dany transport stali będzie potrzebować specjalnej zgody na przewóz ponadgabarytowy. Wszystkie elementy stalowe powinny być umieszczone na naczepie przy pomocy specjalistycznych pasów mocujących, aby wykluczyć możliwość nieszczęśliwego wypadku podczas podróży. Tak więc np. kręgi powinny być układane na płasko, natomiast pręty – w zależności od różnych parametrów, jak długość czy szerokość – ułożyć należy starannie i równomiernie, aby zapobiec ich wyginaniu, tarciu oraz krzyżowaniu się. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ przy niewłaściwym zabezpieczeniu ładunku i gwałtownym hamowaniu, w wyniku przeciążeń zawartość może się zniszczyć lub zsunąć z samochodu, stwarzając niebezpieczeństwo na drodze.

Opracowanie:

KKS Steel Sp. z o.o.

Kostrzyn , Warzywna 13

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas