Materiał Partnera Jakie są cechy platform do transportu osób niepełnosprawnych?

Jakie są cechy platform do transportu osób niepełnosprawnych?

Transport osób niepełnosprawnych kojarzy nam się z reguły z wózkami czy balkonikami, oraz pojazdami dostosowanymi do przewozu takich osób. Kiedy jednak na drodze osoby niepełnosprawnej pojawią się takie bariery architektoniczne, jak schody, w grę wchodzą zupełnie inne urządzenia, pozwalające na transport osoby niepełnosprawnej. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Platformy pionowe

Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań są platformy pionowe, potocznie znane jako windy dla niepełnosprawnych. Z reguł zajmują niewielką powierzchnię, by zmieścić jeden wózek i dodatkową osobę. Spotykamy je najczęściej w budynkach mieszkalnych, biurach, bankach czy szkołach. W takim przypadku winda porusza się w niewielkim szybie, który znajduje się wewnątrz budynku lub poprowadzony jest na zewnątrz. Nierzadko można je zamontować na samonośnym, stalowym szybie, dopasowując je do istniejących w budynku warunków architektonicznych. Urządzenia te zazwyczaj pracują cicho i płynnie.

Platformy schodowe

Inne, równie popularne rozwiązanie, stanowią platformy schodowe. Umieszczone są wzdłuż jednej strony schodów, obok poręczy i pozwalają osobie na wózku dla osób niepełnosprawnych pokonać schody prowadzące na piętro czy półpiętro. Bardzo często spotkać je można w budynkach instytucji publicznych, jak przychodnie, sądy czy urzędy. Podczas montażu urządzenie mocowane jest bezpośrednio do stopni schodów lub do ściany, a jego wielkość można dostosować do możliwości architektonicznych. Platforma taka, zależnie od rodzaju, może być obsługiwana samodzielnie przez osobę niepełnosprawną, bądź też może wymagać pomocy np. portiera. Dlatego nierzadko w okolicy takiej platformy znaleźć można na ścianie przycisk dzwonka, pozwalający wezwać osobę, która pomoże w transporcie.

Krzesełka schodowe

Zdecydowanie najrzadszym wyjściem są tzw. krzesełka schodowe. Te urządzenia dla osób starszych i niepełnosprawnych z reguł montowane są w domach, w celu zniwelowania obecnych tam barier architektonicznych. Urządzenie działaniem przypomina platformę, tylko zamiast niej, do szyn zamontowane jest krzesełko, na którym siada osoba niepełnosprawna. Krzesełka takie mają udźwig około 120-130 kilogramów i poruszają się z maksymalną prędkością 5-7 metrów na minutę, pokonując ruch prosto- lub krzywoliniowy.

Ponadto niektóre przedsiębiorstwa oferują także schodołazy gąsienicowe lub kroczące, będące specjalnymi transporterami. W ich przypadku konieczna jest jednak osobie niepełnosprawnej pomoc dodatkowej osoby, podtrzymującej transporter.

Jaka firma zajmuje się dystrybucją i montażem wind dla niepełnosprawnych?

Poszukując przedsiębiorstwa, które w swojej ofercie ma urządzenia dla osób niepełnosprawnych, warto rozejrzeć się za dystrybutorami wind i dźwigów. Takim podmiotem jest przykładowo firma Vento w Warszawie, od 2015 roku świadcząca takie usługi, jak konserwacja i modernizacja urządzeń towarowych, osobowych i specjalnych. Pracujący w niej specjaliści oprócz sprzedaży i montażu oferują także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny zakupionych urządzeń, przeglądy sprzętu czy też ograniczniki prędkości, wpływające na bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas