Materiał Partnera Dźwigi – tonaż na wysokości tylko w rękach profesjonalistów.

Dźwigi – tonaż na wysokości tylko w rękach profesjonalistów.

Częstym widokiem budów i logistyk przeładunkowych są dźwigi. Używane do wznoszenia budowli, czy rozładunku budzą szacunek i respekt do gabarytów przenoszonych ciężarów. W budownictwie, przy montażu urządzeń przemysłowych, jak wentylatory przemysłowe, filtry odpylające, czy też cyklony. Praca bez użycia żurawi samojezdnych byłaby niemożliwa do wykonania. Jak zamówić usługę dźwigiem, skalkulować koszty? Sprawdziliśmy to dla Was.

Dźwig – to usługa specjalistyczna, najlepiej dźwig z operatorem

W większości przypadków urządzenia dźwigowe, te na pojazdach samochodowych, szynach, czy fundamentach są dostarczane i obsługiwane przez specjalistyczne firmy zewnętrzne. Praca takimi urządzeniami wymaga nie tylko uprawnień, ale i ogromnej wprawy, pasji i wzorowej kondycji psychofizycznej ze strony operatorów. Same urządzenia warte są majątek, przenoszone elementy podobnie, a błędy w obsłudze bywają tragiczne w skutkach. Dlatego też w zdecydowanej większości są wynajmowane przez inwestorów wraz z pełną obsługą od specjalistycznych firm. Tylko najwięksi gracze na rynku budowlanym i przemysłowym oraz specjalistyczne porty przeładunkowe mogą sobie pozwolić na posiadanie własnego taboru dźwigów, gdyż dla nich z kolei wynajem żurawi samojezdnych każdego dnia pracy przekraczałby koszt zakupu własnego parku maszynowego.

Optymalizacja kosztów liczy się przede wszystkim klient

Prace z wykorzystaniem dźwigów to trudny temat, jak mówi właściciel firmy "FRAWENT” Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa, Franciszek Piskorski, w realizowaniu zarówno prac własnych, jak i wynajmu podnośników i żurawi, potrzeba doświadczonego logistyka, który zoptymalizuje pracę całego parku maszynowego dla każdej ze stron: wynajmującego dźwig, oraz operatora maszyny, czyli wykonawcy zlecenia.

Ze względu na wysokie koszty najmu dźwigu, które mimo wszystko są i tak niższe, niźli zakupu maszyny wraz z zapewnieniem fachowej obsługi, pod jego usługi podporządkowywane są inne prace budowlano montażowe. Ustalając całkowity rzeczywisty koszt pracy dźwigu, trzeba pamiętać, iż dojazd i postój maszyny są płatne podobnie, jak godziny bezpośredniej pracy. Dlatego, jeśli szukasz firmy świadczącej profesjonalne usługi dźwigiem, zadbaj właściwą o logistykę działań. Jeśli będzie to montaż konkretnego urządzenia, przeładunek wielkogabarytowy maszyny rolniczej pamiętaj, aby to twoja ekipa czekała z urządzeniem, maszyną na dźwig, a nie odwrotnie. Zastanów się nad wszelkimi dalszymi pracami, jakie potrzebujesz wykonać tak, aby prace tonażowo-wysokościowe skumulowane były w jednym terminie, to pozwoli na duże oszczędności oraz na wykorzystanie żurawia samojezdnego w pełni zoptymalizowany sposób.

Bezpieczeństwo pracy z dźwigiem

Bardzo ważnym elementem dla zamawiającego, ale też dla usługodawcy oraz otoczenia jest bezpieczeństwo pracy dźwigiem. To obydwie strony odpowiadają za stan rzeczy i ludzi. Operowanie ciężkimi ładunkami, na wysokości i w dużym promieniu wysięgu niesie za sobą znaczne ryzyko szeregu wypadków: upadku przedmiotu, przyciśnięcia kogoś lub czegoś podczas zestawiania, przewróceniem całej konstrukcji urządzenia wraz z ładunkiem, czy też uszkodzeniem okolicznych budynków, mienia i ludzi wokół.

Mimo że zdarzają się firmy, które wynajmują same żurawie bez operatorów, tłumacząc klientowi korzyści, jakie teoretycznie będzie miał z najmu samej maszyny bez operatora, jeśli czekają Cię prace na wysokości, ufaj tylko sprawdzonym firmom, które poza optymalizacją kosztów stawiają na bezpieczeństwo otoczenia i BHP pracownika.

Zawsze wynajmuj dźwig z operatorem, który zna maszynę lepiej, niż własną kieszeń, sprzęt posiada aktualne wszelkie badania, testy i atesty, jak np. nr i świadectwo dopuszczenia do prac wydane przez Urząd Dozoru Technicznego.

Podziel się