Materiał Partnera Jakie produkty kryją się pod nazwą FMCG?

Jakie produkty kryją się pod nazwą FMCG?

Produkty określane mianem FMCG (Fast Moving Consumer Goods) to jednen z najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki rynkowej, którą omijają wszelkie kryzysy. FMCG to bowiem towary z grupy szybko zbywalnych, szybko rotujących, czyli używanych przez wielu z nas na co dzień. Należą do nich głównie produkty spożywcze, napoje, wyroby tytoniowe, ale także te zaliczane do chemii gospodarczej. Jakie towary wchodzą w jej skład? Kto jest głównym odbiorcą produktów chemicznych?

Szybko rotujące, czyli jakie?

Czyli takie, które najszybciej znikają z półek sklepowych, a ich braki są błyskawicznie uzupełniane, ze względu na wysoki popyt. Fast Moving Consumer Goods to produkty pierwszej potrzeby, masowo kupowane codziennie przez każdego człowieka najczęściej w supermarketach. Ich stosunkowo niska cena sprawia, że podjecie decyzji o ich kupnie podyktowana jest potrzebą posiadania go w danej chwili. Często odbywa się instynktownie lub impulsywnie. Możemy tutaj podkreślić także  działanie podświadomości. Jak mówią specjaliści z firmy Elte, czynniki te sprawiają, że branża FMCG nie jest narażona na poważne kryzysy, gdyż zapotrzebowanie na szybko rotujące towary ciągle wzrasta. Oprócz produktów spożywczych, napojów do tej grupy zaliczamy chemię gospodarczą, głównie środki czystości, artykuły higieniczne, kosmetyki, wyroby papiernicze oraz naczynia i opakowani gastronomiczne. Odbiorcami tej grupy są wyżej wspomniane duże sieci handlowe, hurtownie, mniejsze sklepy, instytucje budżetowe, a także prężnie rozwijająca się branża gastronomiczna i hotele. Coraz większe grono osób korzysta z oferty różnorodnych restauracji, ze względu na brak czasu na gotowanie. Istotny wpływ na to ma szybkie tempo życia współczesnego społeczeństwa oraz wzrost towarzyskich spotkań, którym towarzyszy wspólne spożywanie posiłków poza domem.

Szybko zbywalna chemia gospodarcza

Do tej grupy produktów zalicza się głównie powszechnie używane środki czystości, które pomagają utrzymać porządek zarówno w środowisku domowym, jak i w pracy. Ich zaawansowany skład zapewnia wysoką skuteczność oraz łatwość stosowania, a przyjemne zapachy pozostawiają uczucie świeżości. Ma to ogromne znaczenie w przypadku instytucji publicznych, które każdego dnia odwiedza mnóstwo osób, nie tylko klientów, ale również kontrahentów. Ciężko sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez podstawowych artykułów higienicznych, takich jak papier toaletowy, ręczniki papierowe czy chusteczki higieniczne. Firma Elte oferuje wyroby papiernicze w niestandardowych rozmiarach i opakowaniach używanych w hotelach czy lokalach gastronomicznych. Miejsca te zazwyczaj specjalizują się w sprzedaży dań również na wynos. W tym celu niezbędne są odpowiednie opakowania, które zapewnią niezmieniony stan posiłku podczas transportu. Oprócz tego do grupy produktów określanych mianem szybko zbywalnych zalicza się kosmetyki do higieny, czyli mydła, żele pod prysznic, balsamy i kremy do rąk oraz te do pielęgnacji włosów, m. in. szampony i lakiery. 

Opracowanie:

Elte sp. z o.o.

Kołbacz , Warcisława 5b

Podziel się