Artykuł sponsorowany Jakie materiały mogą być rozdrabniane w kruszarkach do plastiku?

Jakie materiały mogą być rozdrabniane w kruszarkach do plastiku?

Kruszarka do plastiku, rozdrabniacz do tworzyw sztucznych, shredder – wszystkie te określenia odnoszą się do tej samej maszyny, będącej podstawowym elementem każdej linii do przetwórstwa polimerów z recyklingu. W kruszarce odpady są przerabiane na przemiał, będący surowcem do produkcji regranulatu, który jest wykorzystywany do produkcji nowych wyrobów z tworzyw sztucznych (np. rur, profili). Jakie materiały można poddawać rozdrabnianiu w shredderze?

Do czego służy shredder?

Jednym z pierwszych etapów przetwórstwa surowców wtórnych jest rozdrabnianie. W przypadku tworzyw sztucznych służy ono przede wszystkim przygotowaniu materiału do dalszej obróbki. Aby ponownie wykorzystać plastik i nadać mu nowy kształt, trzeba go przetopić, co odbywa się w układach plastyfikujących wytłaczarek. Z kolei te maszyny przystosowane są do pracy z jednorodnym surowcem w postaci granulatu lub przemiału. Obróbka odpadów z tworzyw sztucznych w rozdrabniaczu prowadzi właśnie do powstania przemiału, z którym poradzą sobie ślimaki wytłaczarki.

Kruszarka (nie tylko) do plastiku

Shreddery wykorzystywane są jednak nie tylko do rozdrabniania rur PVC, plastikowych folii, nylonowych tkanin (np. worków big-bag) i opakowań. Używa się ich do niszczenia odpadów z drewna, papieru i metali. Największe, czterowałowe shreddery z oferty Pol-Service Majcher mogą być używane do rozdrabniania karoserii samochodowych, palet, opon i dużego sprzętu AGD. Przerobione w ten sposób odpady zajmują mniej miejsca, co ułatwia i obniża koszty ich składowania.

Rozdrabnianie tworzyw sztucznych

Kruszarki do plastiku mogą pracować z tworzywami o różnej wielkości i twardości. Najlepsze maszyny jednowałowe (np. shreddery z serii WT) poradzą sobie z butelkami po napojach, folią opakowaniową, rurami PVC, plastikowymi beczkami, obudowami sprzętu elektronicznego, a nawet ze zderzakami. Chociaż rozdrabniacz może pracować z najrozmaitszymi tworzywami sztucznymi, w tym PCV, PE, PP, PET, ABS – nie zaleca się ich mieszania. W celu uzyskania czystego regranulatu, z którego uda się otrzymać tworzywo o dobrych właściwościach użytkowych, odpady należy poddać segregacji pod kątem rodzaju polimeru jeszcze przed przemiałem.

Kruszarki do tworzyw sztucznych wykorzystywane są nie tylko w przedsiębiorstwach zajmujących się wyłącznie recyklingiem. Linie do przetwórstwa odpadów, budowane z nowych lub używanych maszyn, coraz częściej pojawiają się w przedsiębiorstwach produkcyjnych, gdzie ułatwiają gospodarkę odpadami, umożliwiając ich tanie przechowywanie lub wewnątrzzakładowy recykling.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas