Artykuł sponsorowany Jakie atesty powinny posiadać opakowania z tworzyw sztucznych?

Jakie atesty powinny posiadać opakowania z tworzyw sztucznych?

Opakowania z tworzyw sztucznych znajdują zastosowanie m.in. w branży spożywczej i farmaceutycznej. Z tego względu muszą mieć atesty i certyfikaty, które potwierdzą spełnienie najwyższych standardów, norm jakościowych oraz bezpieczeństwa – bo tylko takie opakowania mogą mieć kontakt z jedzeniem lub lekami. Sprawdźmy, jakie atesty powinny posiadać opakowania z tworzyw sztucznych, aby mogły zostać dopuszczone do użytku.

Deklaracja zgodności dla tworzyw sztucznych

W przypadku opakowań z tworzyw sztucznych produkowanych i sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej wszystkie surowce użyte do ich wyprodukowania muszą spełniać wymogi tzw. deklaracji zgodności. Oznacza to, że gotowy wyrób składający się z określonych surowców nie może wydzielać szkodliwych substancji, które mogłyby przeniknąć do żywności lub leków. Drugą, istotną kwestią jest modyfikacja składu substancji, która znajduje się w opakowaniu – jest to również niedopuszczalne. Trzecim aspektem, na który zwraca się uwagę w przypadku deklaracji zgodności tworzyw sztucznych, jest brak wpływu na smak lub zapach jedzenia, leków i suplementów, które znajdują się w opakowaniu.

Tworzywa, które należą do najbezpieczniejszych i mogą być przeznaczone do kontaktu z żywnością lub lekami to polietylen (określany skrótem HDPE) oraz polipropylen (PP). Oprócz bezpieczeństwa stosowania tworzywa te wyróżnia wysoka jakość oraz niska cena, dlatego to właśnie HDPE i PP są najczęściej wykorzystywane do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych przeznaczonych dla branży spożywczej oraz farmaceutycznej.

Certyfikat jakości ISO oraz świadectwo jakości

Certyfikat jakości ISO 9001 świadczy o tym, że wyroby produkowane w danym zakładzie są zgodne z określoną normą lub przepisem prawnym, a system zarządzania jakością przedsiębiorstwa spełnia wszystkie wymagania zawarte w normie. Nie jest to certyfikat obowiązkowy dla wyrobów z tworzyw sztucznych, jednak świadczy o tym, że produkowane wyroby cechują się wysoką jakością i są bezpieczne – dlatego certyfikat ten, podobnie jak Świadectwo Jakości, posiadają wszystkie wyroby producenta opakowań z tworzyw sztucznych Onplast.

Ważne, aby opakowania z tworzyw sztucznych były przebadane w akredytowanym laboratorium na zgodność z Farmakopeą Europejską (monografia 3.1.3). Sprawozdanie z badań przeprowadzonych w akredytowanym laboratorium potwierdza, że opakowanie może być przeznaczone do kontaktu z lekami, a więc w żaden sposób nie wpływa na zmianę ich właściwości. Co ważne, atestacja jest procesem wieloetapowym i wymaga złożenia odpowiedniego wniosku, wykonania badań laboratoryjnych, a produkt musi spełniać wymagania surowych norm oraz standardów bezpieczeństwa. Dlatego wybór atestowanych opakowań z tworzyw sztucznych powinien być oczywisty – w przypadku tych bez atestów nie mamy pewności co do ich bezpieczeństwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas