Artykuł sponsorowany Dlaczego wilgotność drewna opałowego i kominkowego odgrywa ważną rolę?

Dlaczego wilgotność drewna opałowego i kominkowego odgrywa ważną rolę?

Aby drewno opałowe jak najlepiej spełniało swoją funkcje musi posiadać odpowiednią wilgotność. Zależy ona od gatunku drzewa (iglaste czy liściaste), jego wieku, pory roku pozyskiwania surowca z lasu (czyli wycinki), sposobu przechowywania oraz nasiąkliwości, czyli możliwości pochłaniania wody z powietrza. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o wilgotności drewna opałowego i kominkowego oraz dlaczego znacznie lepiej jest palić suchym surowcem.

Na co wpływa wilgotność drewna?

Wilgotność jest jednym z ważniejszych parametrów, wpływających na jakość oraz wartość opałową surowca. Największą ilość wody zawiera drewno tuż po ścięciu, zaś najmniej to porąbane oraz magazynowane w odpowiednich warunkach i poddawane procesowi sezonowania przynajmniej przez jeden rok. Najlepszą porą na wycinkę drzew jest zima i wbrew pozorom wtedy drewno ma znacznie mniejszą wilgotność, aniżeli to ścięte latem. Aby drewno opałowe i kominkowe posiadało jak najwyższą kaloryczność, przez co proces spalania był jak najbardziej efektywny i ekonomiczny, konieczne jest właściwe przygotowanie tego surowca. Mokre drewno powyżej 30% zawartości wody w trakcie spalania powoduje duże zadymienie oraz wydzielanie znacznie większej ilości zanieczyszczeń i substancji szkodliwych. Co więcej, wpływa na szybsze zużywanie się pieców i kotłów oraz kominów, które ulegają wypaleniu, ze względu na konieczność odparowania wody zawartej w drewnie podczas procesu spalania. Powstająca para wodna w połączeniu z lotnymi substancjami szkodliwymi pogarsza jakość elementów instalacji grzewczej i samego kotła.

Aby drewno była suche, czyli miało wilgotność w granicach 15%, trzeba je porąbać i suszyć w naturalny sposób w przewiewnym pomieszczeniu z cyrkulacją powietrza, jak wiata, szopa czy garaż. W żadnym razie nie powinno się magazynować drewna bezpośrednio na ziemi, gdyż posiada ono w zależności od gatunku drzewa z jakiego zostało ono pozyskane, właściwości higroskopijne. Nie bez znaczenia jest także technika układania, gdyż należy zastosować specjalne przekładki. Dzięki temu można mieć pewność że na drewnie nie pojawi się pleśń, a proces suszenia przebiegnie możliwe szybko i sprawnie. Zawartość wilgoci zależna jest także od gatunku drewna oraz jego wieku. Im starsze drzewo z którego pozyskuje się materiał opałowy, tym wyższa może być jego wilgotność. Taka sama dotyczy ciężaru drewna, im cięższe, tym większą zawartość wody w sobie posiada.

Na co zwrócić uwagę kupując drewno opałowe?

W profesjonalny sposób zawartość wody w drewnie można zmierzyć za pomocą wilgotnościomierza. To, jak dużo wody pochłonąć może drewno, zależy od gatunku drewna, temperatury i wilgotności względnej powietrza. Niezmiernie ważna jest porowatość drewna, która nierozerwalnie wiąże się z jego twardością, będąc wyższą w przypadku drewna liściastego. W związku z czym, drewno o dużej gęstości wolniej wchłania wodę, ponieważ ma mniej porów od drewna o małej gęstości. W związku z tym, palenie drewna mokrego jest nieopłacalne i nieekonomiczne, gdyż część uzyskanej energii jest zużywana na odparowanie wody. Jeżeli jesteś zaineresowany zakupem drewna do palenia, to koniecznie skorzystaj z usług doświadczonej firmy Drewno kominkowe i opałowe Mariusz Mróz z Pułtuska, która posiada szeroki wybór iglastego i liściastego drewna opałowego i kominkowego. Możesz być pewien, że zyskasz surowiec najwyższej jakości, który jest odpowiednio magazynowany i sezonowany.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas