Artykuł sponsorowany Jak zapobiegać nadciśnieniu poprzez dietę?

Jak zapobiegać nadciśnieniu poprzez dietę?

Mianem nadciśnienia tętniczego określamy stan, w którym ciśnienie tętnicze krwi utrzymuje się powyżej normy. Jest ono uznawane za chorobę cywilizacyjną i tym samym za najważniejszy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nadciśnienie przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia, w tym zawału czy niewydolności serca, udaru mózgu oraz niewydolności nerek.

Przyczyna nadciśnienia tętniczego

Wyróżniamy rozmaite przyczyny nadciśnienia tętniczego w zależności od tego, czy mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym, wtórnym czy opornym. W przypadku tego pierwszego nie można wskazać wyraźnych powodów zachorowania natomiast przy nadciśnieniu wtórnym może ono wynikać z obturacyjnego bezdechu sennego, zwężenia tętnicy czy przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wśród rzadkich przyczyn wymienić można nadczynność tarczycy, wrodzony przerost nadnerczy czy też zwężenie cieśni aorty. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego zwiększyć może niewłaściwa dieta, a przede wszystkim zbyt duża zawartość sodu w żywności.

Głównym źródłem tego pierwiastka jest sól kuchenna, składnik niemal wszystkich spożywanych przez nas potraw oraz produktów przetworzonych, takich jak marynaty, wędliny, bulion rosołowy czy zupy w proszku. Statystycznie każdy z nas spożywa prawie trzykrotnie więcej soli, niż jest to zalecane i choć sód jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni – wraz z potasem reguluje ich napięcie – to jego nadmiar będzie dla naszego zdrowia szkodliwy. Rozwiązaniem problemu nadmiernego spożycia soli może być sól niskosodowa oferowana przez firmę MANAVITA. Użycie soli mieszanej, sodowo-potasowej, prowadzi do poprawy gospodarki wodnej organizmu, co w efekcie reguluje ciśnienie krwi. Tym samym jedna z głównych przyczyn wzrostu ciśnienia krwi staje się skutecznym środkiem w zapobieganiu chorobom układu krążenia i serca.

Dieta o niskiej zawartości sodu

Spożycie soli w codziennej diecie obejmuje nie tylko sól dodawaną przez nas podczas gotowania w domu, ale również zawartość soli w kupowanych przez nas produktach spożywczych. Nowoczesna produkcja żywności jest tak skonstruowana, że tradycyjna sól kuchenna znajduje się niemal we wszystkim. Właśnie to powoduje przekraczające normę przyswajanie soli, a tym samym również sodu w organizmie. Na zmniejszenie zawartości tego pierwiastka wpływ będą zatem miały świadome zakupy i wybieranie produktów o niskiej zawartości soli kuchennej. Pewne z nich powinniśmy z diety wyeliminować całkowicie, na przykład słone przekąski, gotowe dania, zupy oraz sosy w proszku.

Korzystnym dla zdrowia rozwiązaniem jest wspomniana już sól niskosodowa. Ten dietetyczny środek spożywczy przeznaczony jest do powszechnego użycia w celu zapobiegania chorobom układu krążenia, przede wszystkim nadciśnienia tętniczego właśnie. Dzięki dodatkom takim jak potas, magnez czy jod zapewnia organizmowi inne niezbędne składniki odżywcze, a których niedobory może powodować tradycyjna sól kuchenna. Użycie soli mieszanej zalecane jest szczególnie w placówkach, gdzie prowadzone jest zdrowe żywienie, między innymi w szkołach, szpitalach i innych podobnych. Podczas przyrządzania posiłków należy unikać smażenia na głębokim tłuszczu i w panierkach; najlepsze będą potrawy pieczone, gotowane – także na parze – oraz duszone bez obsmażania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas