Materiał Partnera Jak zapewnić właściwą jakość powietrza w lakierni?

Jak zapewnić właściwą jakość powietrza w lakierni?

Lakiernia to pomieszczenie specyficzne, w którym wykonywane prace powodują spore zanieczyszczenie powietrza. Uzyskanie właściwej jego jakości możliwe jest tylko poprzez instalację wydajnych układów wentylacji oraz zastosowanie profesjonalnych filtrów węglowych. To właśnie one zatrzymują szereg niebezpiecznych związków oraz pyłów lakierniczych – czym jeszcze się wyróżniają?

Problematyczne związki

Lotne związki organiczne powstające w trakcie malowania w lakierni to produkty uboczne, które negatywnie wpływają nie tylko na zdrowie człowieka, ale także zanieczyszczają środowisko naturalne. Z tego względu konieczne jest ograniczenie ich emisji, co w przypadku lakierni wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań w zakresie filtracji powietrza. Jednym z często wykorzystywanych rodzajów filtrów jest model kieszeniowy. Należący do grupy filtrów wstępnych zabudowywany jest w instalacjach klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych znajdujących się właśnie m.in. w lakierniach.

Kolejnym rozwiązaniem stosowanym w tego typu pomieszczeniach jest filtr kasetowy, warto zastosować także maty filtracyjne określonej klasy. Specjalistycznym medium filtrującym przeznaczonym właśnie do lakierni są tzw. modele Paint Stop. Znaleźć je można w rozbudowanej ofercie renomowanego producenta filtrów węglowych, firmy Bodim. To właśnie one są jednak najważniejszym elementem wchodzącym w skład kompletnego układu odpowiadającego za oczyszczanie powietrza w lakierni.

Filtry węglowe do lakierni

Jako ostatni stopień filtracji w specjalistycznych lakierniach najczęściej wykorzystuje się nowoczesne filtry węglowe. Po wyeliminowaniu wszelkiego rodzaju pyłów w powietrzu węgiel aktywny oczyszcza je dodatkowo z frakcji gazowych. Zaliczają się do nich wspomniane już lotne związki organiczne, a także nieprzyjemne zapachy powstające w trakcie malowania w lakierni. Skutecznie absorbujące filtry węglowe należy jednak zamówić u sprawdzonego producenta, który zagwarantuje ich wysoką jakość.

Przekłada się ona na parametry filtrów – te w przypadku charakterystycznych pomieszczeń takich jak lakiernia muszą być nienaganne. Warto jednak pamiętać o ilości węgla aktywnego wykorzystanego przy produkcji filtra. Ta powinna być bowiem dopasowana do warunków, jakie generowane są podczas pracy w konkretnej lakierni, a także m.in. do jej powierzchni użytkowej. Dzięki temu można zapewnić właściwą jakość powietrza zarówno w tym pomieszczeniu, jak i najbliższym otoczeniu. Kluczowe w przypadku lakierni są zatem filtry węglowe, ale nie należy zapominać o dodatkowych elementach, takich jak np. maty filtracyjne czy filtry kieszeniowe i kasetowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas