Materiał Partnera Jak zabezpieczyć ładunek na palecie?

Jak zabezpieczyć ładunek na palecie?

Poprawne ułożenie towaru na palecie to dopiero połowa sukcesu. Jego bezpieczeństwo podczas transportu i magazynowania zależy bowiem również od odpowiednio dobranych materiałów opakowaniowych. Powinny one chronić ładunek przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Za właściwe przygotowanie palety zawsze odpowiada nadawca przesyłki. Jakie zatem produkty wykorzystać do tego celu?

Zabezpieczenie obrzeży

Najbardziej na uszkodzenia mechaniczne narażone są narożniki ustawionych na palecie kartonów wskutek obicia przy załadunku czy rozładunku. Aby zamortyzować ewentualne uderzenia, stosuje się kątowniki z tektury litej. To elementy w pełni ekologiczne podlegające recyklingowi. Nie tylko chronią pionowe i poziome krawędzie przed wgnieceniami, ale też stanowią dodatkowe zabezpieczenie na wypadek przerwania taśmy bądź foli stretch. Ponadto stabilizują ładunek, umożliwiając piętrowanie palet – ustawianie ich jedna na drugiej. Produkty charakteryzują się wysoką sztywnością oraz trwałością, a można je otrzymać w różnych wymiarach, a także wariantach równoramiennych i nierównoramiennych. Kątowniki tekturowe sprawdzają się nie tylko do zabezpieczania kartonów, ale również pojedynczych towarów o większych gabarytach, na przykład mebli, okien czy drzwi.

Ochrona przed czynnikami środowiskowymi

Folia stretch to podstawowy artykuł opakowaniowy, wykorzystywany w wielu branżach. Cechuje się ona bowiem dużą elastycznością, wytrzymałością, a także izolacją. Szczelne owinięcie nią ułożonego stosu paczek na palecie, zabezpiecza kartony przed zakurzeniem, ale przede wszystkim zawilgoceniem. Woda nie przenika przez nią do wnętrza kartonów, powodując ich rozmięknięcie i tym samym rozdarcie czy zgniecenie. Bez problemu dopasowuje się ona do ładunku, dlatego sprawdzi się również przy towarach o nieregularnym kształcie. Sięga się po nią nie tylko w branży logistycznej czy transportowej, ale także spożywczej, elektronicznej, meblarskiej, rolniczej i wielu innych. Nabędziemy ją między innymi od producenta, firmy Polkar z Krapkowic.

Dodatkowa stabilizacja ładunku

Wszystkie wymienione dotąd produkty w mniejszym lub większym stopniu zapobiegają przesuwaniu się stosu pakunków na palecie. Do pełnego zabezpieczenia jednak warto wykorzystać także taśmy spinające wykonane z poliestru bądź polipropylenu. Nadają się one idealnie do bandowania ładunku. Wyróżniają się przede wszystkim wytrzymałością na rozerwanie, rozciągnięcie i zmienne warunki atmosferyczne. Można zabezpieczać nimi towar zarówno w sposób ręczny, jak i mechaniczny. Do ich łączenia stosuje się specjalne zapinki plastikowe, druciane bądź blaszane lub metodę zgrzewania. Dostępne są w odmiennych szerokościach, dlatego bez problemu dopasujemy je do gabarytów oraz ciężaru ładunku na palecie.

Opracowanie:

Polkar Sp. z o.o.

Krapkowice , Opolska 100C

Podziel się