Materiał Partnera Jak wygląda regeneracja silnika maszyn i pojazdów przemysłowych?

Jak wygląda regeneracja silnika maszyn i pojazdów przemysłowych?

Silnik jest głównym elementem każdego pojazdu oraz maszyny. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jego poprawny  stan techniczny. Jednym ze sposobów, aby zagwarantować żywotność silnika i jego sprawne działanie jest regeneracja poszczególnych elementów. Dzięki temu silnik będzie napędzać pojazd lub maszynę bezawaryjnie, a co więcej decydując się na regenerację silnika, znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienie nagłej  awarii.

 

Czym właściwie jest regeneracja silnika?

 

Regeneracja silnika polega na weryfikacji technicznej przeglądzie poszczególnych elementów składowych silnika oraz na naprawie zgodnie z wymogami producenta. Dlatego też regeneracja silników do maszyn oraz pojazdów przemysłowych wymaga specjalistycznej wiedzy oraz zaplecza technicznego.

 

Jak tłumaczy ekspert z firmy specjalizującej się w regeneracji silników Jurgal: 

Regeneracja silnika jest bardziej opłacalna od kupna  nowego zespołu napędowego, a nawet używanego. Często okazuje się, że aby silnik działał poprawnie, konieczna jest wymiana kilku kluczowych elementów lub ich regeneracja. Ponadto profesjonalnie przeprowadzona regeneracja silnika przywraca początkowe parametry robocze i umożliwia korzystanie z silnika zgodnie z danymi producenta. Aby regeneracja faktycznie była opłacalna, warto korzystać z usług profesjonalistów, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu budowy silników do maszyn oraz pojazdów przemysłowych.
 

Jak przebiega regeneracja silnika?

 

Aby dotrzeć do najważniejszych elementów silnika, należy rozmontować go na części pierwsze. W ten sposób mechanik będzie miał możliwość poprawnej weryfikacji technicznej pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub zużycia eksploatacyjnego. Najczęściej podczas regeneracji silnika dokonuje się naprawy wałów korbowych, należy podkreślić, że proces naprawy wału korbowego wymaga bezwzględnie weryfikacji technicznej bloku wraz z elementami współpracującymi z wałem. Częściowa naprawa zazwyczaj kończy się kolizją silnika, która w skutkach równa się całkowitego uszkodzeniu układu napędowego. Regeneracja silnika  obejmuje również takie procesy technologiczne jak szlifowanie, wyważanie oraz polerowanie.

 

Kiedy warto zdecydować się na regenerację silnika?

 

Wszelkie nieprawidłowości w pracy silnika powinny być sygnałem do zrobienia dokładnego przeglądu, który pozwoli wykryć przyczynę oraz zniwelować ją podczas regeneracji silnika. Problemy z odpalaniem, odczuwalne zmniejszenie mocy lub dymienie z wydechu powinno zaniepokoić.

 

Ponadto po poważnej stłuczce, jeśli pojazd lub maszyna została uszkodzona na skutek uderzenia w okolicy komory silnika, a silnik został przy tym naruszony i nie pracuje prawidłowo, warto sprawdzić wszystkie jego podzespoły, zanim podejmie się decyzję o całkowitej wymianie na nowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas