Artykuł sponsorowany Jak wybrać optymalne panele słoneczne?

Jak wybrać optymalne panele słoneczne?

Produkowanie energii elektrycznej za pomocą paneli słonecznych jeszcze do niedawna pozostawało poza zasięgiem przeciętnego właściciela domu jednorodzinnego. Obecnie jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na wdrożenie ekologicznych rozwiązań użytkowych i samodzielne generowanie prądu bez obciążania środowiska naturalnego. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.

Panele słoneczne – informacje ogólne 

System energii słonecznej podłączony do sieci składa się z dwóch głównych elementów – paneli słonecznych, które wytwarzają energię elektryczną ze światła słonecznego, oraz falownika, który przekształca energię elektryczną do postaci użytkowej. Niektóre systemy fotowoltaiczne zawierają również system monitorowania, który pozwala zobaczyć, ile energii się wytwarza i zużywa.

Wybierając systemy fotowoltaiczne warto zwrócić uwagę na trzy czynniki: wydajność panelu słonecznego, gwarancję producenta paneli słonecznych na podstawie średniej w branży wynoszącej 10–25 lat oraz porównanie kosztów ze względną wydajnością.

Jak wybrać wydajne panele solarne?

Ilość energii elektrycznej, którą wytworzy dany panel słoneczny, zależy od kilku czynników m.in. mocy znamionowej, tolerancji mocy, wydajności i współczynnika temperaturowego. Jak każdy sprzęt użytkowy panele słoneczne ulegają degradacji i z czasem stają się mniej wydajne. Wielu producentów zapewnia, że produkcja energii przez ich panele nie spadnie poniżej ustalonego poziomu przez okres 25 lat. Większość paneli słonecznych jest bardzo wytrzymała, niemniej właściciele domów usytuowanych w miejscach, które są szczególnie narażone na silny śnieg lub wiatr, powinni upewnić się, że panele zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymać trudne warunki atmosferyczne. Warto zainwestować w panele, które spełniają normę IEC 61215 (standard niezawodności ustanowiony przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną).

Który falownik wybrać?

Zadaniem falownika w systemie energii słonecznej jest przekształcenie energii słonecznej w prąd użytkowy. Panele słoneczne pobierają energię słoneczną i przekształcają ją w moc prądu stałego (DC). Zadaniem falownika jest przekształcenie mocy prądu stałego w prąd zmienny (AC), który może być używany w domu. Falowniki dzielą się na: mikrofalowniki (współpracujące z jednym panelem fotowoltaicznym), falowniki stringowe (dedykowane do małej instalacji) oraz falowniki centralne (stosowane na farmach fotowoltaicznych).

Wybór dostawcy energii słonecznej: jak wybrać odpowiedniego instalatora?

Wybierając instalatora solarnego, należy przejrzeć jego certyfikaty, licencje, doświadczenie i reputację na rynku. Sprawdzeni instalatorzy OZE, tacy jak Basmac, zapewnią sprawne przejście na system energii słonecznej przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich standardów w zakresie montażu systemów energii odnawialnej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas