Materiał Partnera Energia ze słońca jako korzystne rozwiązanie dla rolnictwa. Dlaczego fotowoltaika w gospodarstwie rolnym się opłaca?

Energia ze słońca jako korzystne rozwiązanie dla rolnictwa. Dlaczego fotowoltaika w gospodarstwie rolnym się opłaca?

Dobrodziejstwo energii słonecznej doceniane jest od tysięcy lat. Od kilku dziesięcioleci wykorzystuję się ją także do produkcji energii elektrycznej na dużą skalę. Z taniej i ekologicznej energii fotowoltaicznej korzystają gospodarstwa domowe zarówno w miastach, jak i na terenach rolniczych. Warto wiec dowiedzieć się, dlaczego fotowoltaika jest opłacalnym rozwiązaniem dla rolnictwa.

Tania i łatwo dostępna energia słoneczna

Energia fotowoltaiczna jest trzecią pod względem produkcji mocy energią odnawialną. Liczba prosumentów wzrasta w lawinowym tempie i wynosiła pod koniec 2021 ok. 800 000. Dynamika rozwoju fotowoltaiki spowodowana jest przede wszystkim względami ekonomicznymi. Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej firmy Alex Electro, która zajmuje się w okolicach Białegostoku, Zambrowa, Augustowa, Łomży i Bielska Podlaskiego sprzedażą, montażem i serwisem fotowoltaiki, autonomiczne systemy solarne, instalacje fotowoltaiczne hybrydowe, czy montaż fotowoltaiki zintegrowanej z siecią elektroenergetyczną przynoszą oszczędności w rachunkach za energię elektryczną dochodzące nawet do 90%. Podkreślają także ekologiczny charakter fotowoltaiki i brak negatywnego oddziaływania na środowisko.

Fotowoltaika dla rolnika – podatki i ulgi

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach rolnych poprzez mechanizację nieustannie wzrasta. Dlatego coraz więcej rolników myśli o uniezależnieniu się od dostawców energii i decyduje na budowę instalacji fotowoltaicznych. Pomagają w tym atrakcyjne zachęty finansowe. Podatek VAT od fotowoltaiki dla rolników, którzy używają energii z instalacji do pokrycia zapotrzebowania energetycznego własnego gospodarstwa domowego, wynosi 8%. Przy zakupie paneli fotowoltaicznych rolnicy korzystać mogą także  z ulg w podatku rolnym wysokości 25% wartości inwestycji, pod warunkiem, że zakup fotowoltaiki nie był finansowany ze środków publicznych.

Agroenergia dla fotowoltaiki

Programem wspierającym budowę instalacji fotowoltaicznych na terenach wiejskich jest Agroenergia. Jego celem jest kompleksowe wsparcie związane z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko prowadzonych działalności rolniczych, poprzez dofinansowanie inwestycji służących budowaniu samodzielności energetycznej. Agroenergia skierowana jest do właścicieli i dzierżawców nieruchomości rolniczych, którzy przynajmniej rok zajmują się prowadzeniem gospodarstw o areale od 1 do 300 ha. Wsparcie obejmuje bezzwrotną dotację na montaż fotowoltaiki o mocy od 10 kW do 50 kW. Inwestor może otrzymać dofinansowanie w wysokości maksymalnie 20% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 25 tys. zł.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas