Materiał Partnera Jak wybrać odpowiedni lakier do mebli?

Jak wybrać odpowiedni lakier do mebli?

Meble, jak wszystkie inne przedmioty, z czasem ulegają stopniowemu niszczeniu. Obecnie jednak, jako społeczeństwo, coraz bardziej staramy się odchodzić od nadmiernego konsumpcjonizmu. Warto zatem, zamiast kupować nowe meble, odnowić i zabezpieczyć te, które już posiadamy. W tym celu służą różnego rodzaju lakiery i farby do mebli. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie produkty.

Kiedy warto zastosować lakier do mebli?

Drewniane meble ulegają uszkodzeniom na skutek m.in. wilgoci, promieni UV czy różnego rodzaju zanieczyszczeń. Z czasem tracą swój efektowny wygląd i intensywny kolor. Zastosowanie odpowiedniego lakieru pozwoli nam odnowić meble i przy okazji zabezpieczyć je za sprawą powłoki, która powstaje po zaschnięciu preparatu. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego lakieru do drewna.

Jaki lakier do mebli wybrać?

Warto szczególnie zastanowić się nad rodzajem produktu, który ostatecznie wybierzemy. Wpłynie on bowiem zarówno na wygląd naszych mebli, jak i stopień ich zabezpieczenia. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje lakierów do drewna – lakiery wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. W przypadku mebli najczęściej stosowany jest rodzaj wodorozcieńczalny, czyli lakiery na bazie wodnej. Są one bowiem nietoksyczne, a przy tym proste w aplikacji. Mamy tu wówczas do wyboru produkty: 

  • Akrylowe – cieszą się największą popularnością. Są szybkoschnące, bezzapachowe i najmniej toksyczne, jednak przy tym najmniej odporne. Mają również tendencję do żółknięcia;
  • Wodne poliuretanowe – Odporne, szybkoschnące i bezzapachowe, lecz ich cena jest wyższa;
  • Akrylowo-poliuretanowe – tutaj zarówno właściwości, jak i cena, zależą od proporcji zastosowanych składników. 

Lakiery rozpuszczalnikowe wybierane są znacznie rzadziej. Wyróżniamy produkty poliuretanowe, uretanowo-alkidowe oraz uretanowe. Dają solidny efekt, lecz są bardziej toksyczne, niż lakiery wodorozcieńczalne. Warto zastanowić się jednak nad nimi w sytuacji, gdy chcemy zabezpieczyć przykładowo blat stołu. Ich zaletą jest wysoka trwałość, bowiem powłoka, którą tworzą, jest odporna na różne uszkodzenia mechaniczne. Minusem są natomiast kwestie estetyczne – lakiery rozpuszczalnikowe powodują ciemnienie drewna. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety – wybierając odpowiedni lakier, warto zatem skorzystać z pomocy specjalisty. Wybierając usługi firmy Radmax, możemy liczyć na najlepszą jakość produktów oraz merytoryczne doradztwo ze strony fachowców.  

Opracowanie:

Radmax Radosław Malarz

Stalowa Wola , Solidarności 8

Podziel się