Materiał Partnera Jak wybrać catering na bankiet firmowy?

Jak wybrać catering na bankiet firmowy?

Bankiety firmowe stanowią specyficzne rodzaje przyjęć, które wymagają w pełni profesjonalnego podejścia przy organizacji, także ze strony dostarczającej potrawy firmy cateringowej. Istotne jest w tej sytuacji wzięcie pod uwagę kilku istotnych elementów, w tym przygotowanie specyficznego menu, które na tę okazję jest nieco odmienne, aniżeli w przypadku standardowych imprez.

Potrawy – lekkie i niekłopotliwe

Bankiety firmowe to oficjalne przyjęcia, w trakcie których jedzenie jest zaledwie dodatkiem do prowadzonych rozmów i nawiązywanych kontaktów biznesowych. Dlatego też catering biznesowy proponowany w tym obszarze, powinien zawierać lekkie dania, łatwe w nałożeniu na talerz oraz w konsumpcji. Na wybór posiłków ma jednak wpływ także to, z jakim rodzajem bankietu mamy styczność. W przypadku bankietu angielskiego mamy do czynienia z bufetem, zasiadanego z serwowanymi o konkretnej porze daniami, zaś amerykańskiego z połączeniem obydwu tych elementów. Niezależnie jednak od rodzaju przyjęcia biznesowego, współcześnie popularnością cieszą się przede wszystkim zdrowe mini przekąski, niewielkie porcje słodkości, a także tzw. kanapki bankietowe. Tego typu dania zostały już uprzednio podzielone na łatwe do zjedzenia porcje, przez co nie wymagają już roznoszenia przez kelnerów i podawania gościom do stołów.

Estetycznie i nowocześnie

Przy wyborze firmy cateringowej zajmującej się obsługą bankietów firmowych, warto postawić na przedsiębiorstwa, które dbają nie tylko o walory smakowe przygotowywanych dań, ale także przywiązują uwagę do aspektów wizualnych potraw. Ma to ogromne znaczenie właśnie w przypadku cateringu biznesowego, gdy dania często wystawiane są w specjalnie oddzielonych strefach, gdzie albo kuszą nas swoim wyglądem, albo odstraszają brakiem dobrego gustu pod względem ich prezencji. Jak przyznaje Marcin Stańczyk z firmy Catering Coolinarium z Zawady w woj. łódzkim, aby osiągnąć zamierzony efekt, należy mieć w swoim zespole kucharzy posiadających odpowiednio długą praktykę w zawodzie, a jednocześnie nowoczesne podejście do gastronomii. Wówczas będziemy mieć pewność, że przygotowane na bankiet firmowy potrawy spełnią najwyższe wymagania naszych gości.

Serwowanie napojów gorących

Dziś, niezależnie od rodzaju przyjęcia, obowiązkiem jest także zapewnienie gościom odpowiednio szerokiej propozycji w zakresie napojów gorących. Jest to ważne szczególnie w przypadku cateringu biznesowego i imprez firmowych, które zazwyczaj organizowane są późnym popołudniem, gdy uczestnicy chętnie będą sięgać po kawę oraz herbatę. Powinny być one udostępniane w specjalnych naczyniach utrzymujących wysoką temperaturę, dzięki czemu na każdym etapie bankietu, będzie możliwość przygotowania tego typu napojów.

Podziel się