Artykuł sponsorowany Jak powstają opakowania kartonowe?

Jak powstają opakowania kartonowe?

Karton to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów pakowych dostępnych na rynku. Powszechnie używa się go w charakterze opakowania do wszelkiego rodzaju dóbr – od artykułów spożywczych, przez kosmetyki, odzież, obuwie, kończąc na elektronice. Pudełka kartonowe nie tylko chronią swoją cenną zawartość, ale również ułatwiają jej transport, przechowywanie, a w niektórych przypadkach również korzystanie z produktu. W jaki sposób powstają?

Z czego to jest zrobione?

Karton, czyli materiał do produkcji opakowań, to rodzaj tektury, czyli najgrubszego materiału papierniczego, wytwarzanego z miazgi drzewnej, makulatury i tkanin. Niekiedy masa papierowa, z której wytwarza się tekturę wzbogacana jest o pewne dodatki chemiczne, zwiększające odporność gotowego tworzywa na wilgoć, obciążenia czy niskie temperatury. Tektura uzyskiwana jest poprzez sklejenie ze sobą kilku cienkich warstw papierniczych – im więcej ich jest, tym grubsza, sztywniejsza i bardziej wytrzymała jest tektura. Karton to tektura, której gramatura utrzymuje się w określonym przedziale – zwykle przyjmuje się przedział od 160 do 315 gr/m2.

Co się dzieje z kartonem?

Zanim rozpocznie się produkcja opakowań, należy je zaprojektować – ustalić ich wymiary, kształt, sposób łączenia ze sobą poszczególnych płaszczyzn.

- Jest to niezbędne by uzyskać opakowanie o pożądanych parametrach – mówi przedstawiciel firmy Studio Edytor - Na podstawie projektu powstaje wykrojnik, czyli narzędzie służące do wycinania pudełek z kartonu – w większości przypadków opakowanie wytwarzane jest tylko z jednego arkusza.

Zanim karton trafi pod nóż, może zostać pokryty nadrukiem. Do drukowania wzorów używa się różnych technologii – druku cyfrowego, fleksografii lub offsetu, w zależności od rodzaju podkładu i grafiki. Niekiedy karton poddawany jest również kaszerowaniu, czyli oklejaniu dodatkową cienką warstwą papieru – zabieg ten stosowany jest w celach dekoracyjnych lub technologicznych (np. zabezpieczenia karton przed kontaktem z płynami). Przygotowana tektura umieszczana jest pod wykrojnikiem. Warto zwrócić uwagę, że jeden wykrojnik służy do wycinania wyłącznie jednego rodzaju opakowania, dlatego do produkcji opakowań o nietypowych kształtach trzeba stworzyć nowe narzędzie. Jest to dość kosztowne, jednak przy produkcji masowej, liczonej w tysiącach sztuk koszt ten szybko się zwraca.

Wycięliśmy karton – i co dalej?

Po wycięciu wzoru z arkusza pudełko może zostać od razu złożone – jego krawędzie w określonych miejscach są ze sobą zszywane lub sklejane, pozostałe elementy składa się bez używania metod trwałego łączenia. Ewentualnie pudełko może zostać wcześniej ozdobione lub wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak okienka z przezroczystej folii plastikowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas