Materiał Partnera Jak powstają buty?

Jak powstają buty?

Dla mężczyzn ich noszenie to zazwyczaj konieczność, zaś dla kobiet, powód do dumy, dopełnienia stylizacji i nierzadko obiekt niemalże kolekcjonerski. Choć są wszędzie, to niewielu z nas wie, jak zaawansowany proces obejmuje ich wytworzenie, od etapu zaprojektowania do finalnego znalezienia się na półkach sklepowych. Zapraszamy do krótkiej podróży po sposobie produkowania obuwia.

Od idei do realizacji

Okazuje się, że choć sam proces wytworzenia obuwia jest krótki i może w wyspecjalizowanych zakładach zająć zaledwie kilkadziesiąt minut, to najbardziej wymagającym elementem jest samo przygotowanie produkcji pod konkretny model. Wszystko ze względu na fakt, że buty składają się z kilkudziesięciu części, które muszą nabrać w procesie twórczym odpoiedniego kształtu 3D. Jak wygląda to w rzeczywistości?


Etap 1: projekt

Ogromny wybór wzorów butów dostępnych na rynku, stanowi dla projektantów firm obuwniczych niemałą bolączkę. Jak zachwycić i zachęcić do tego, by ostatecznie klient chciał sięgnąć po ten konkretny model? W wielu pracowniach wciąż wszystko zaczyna się od kreski ołówka projektanta, który wyrysowuje docelowy wygląd buta na dużej kartce papieru. Zarys ten następnie przenosi się na model rzeczywisty, który będzie potem służył jako przykład do stworzenia konkretnego fasonu obuwia. Ze skóry lub pozostałych materiałów za pomocą specjalnych maszyn wykrawana jest następnie cholewka, do której dołączane są kolejne elementy. Tak powstaje prototyp.

Etap 2: produkcja

Po żmudnej, początkowej pracy ręcznej, nadchodzi czas do wykorzystania komputerów. Najczęściej w ten sposób szablon zostaje wydzielony na poszczególne rozmiary, dzięki czemu finalnie może nastąpić wydawanie przez maszyny szablonów. Za pomocą specjalnych wykrojników oferowanych np. przez firmę Profil Zakład produkcyjny czynności przyjmują wymiar masowy.

Etap 3:  montaż

Wykrojone przez wycinarki elementy przechodzą następnie do działu montażu, gdzie zajmują się nimi osoby odpowiedzialne za zszywanie. Jest to etap dzięki któremu but przyjmuje swą formę przestrzenną i podlega czynnościom takim jak naciąganie czy prasowanie na ciepło, które mają za cel zarówno zapewnienie estetyki, jak i funkcjonalności. Dzięki nim obuwie mają stać się wygodne oraz solidne.

Etap 4: utrwalenie

Ostatni etap obejmujący produkcję obuwia stanowi przymocowanie podeszwy. Ta wytwarzana jest z różnych materiałów masowo i doklejana do buta za pomocą mocnego i specjalistycznego kleju. Umocnienie łączeń wymaga także ściśnięcia gotowego egzemplarza specjalną utrwalającą prasą.

Etap 5: zakup

W ten oto sposób, od rysunku zakład produkcyjny przeszedł do etapu wytworzenia ostatecznego produktu, który zapakowany w pudełko z logiem producenta, powędruje do sklepu obuwniczego w każdym centrum handlowym w Polsce.

Podziel się