Artykuł sponsorowany Jak poprawić wydajność paneli fotowoltaicznych?

Jak poprawić wydajność paneli fotowoltaicznych?

Wydajność paneli fotowoltaicznych objawia się w ich zdolności do produkcji prądu na określonym poziomie. Jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę w kontekście oceniania tego, czy wykorzystanie urządzeń do pozyskania odnawialnego źródła energii to opłacalna inwestycja. Warto wiedzieć, że wraz z upływem czasu i działaniem czynników zewnętrznych efektywność instalacji spada. Poznaj sposoby na to, by ją podnieść.

1. Zadbaj o konserwację paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne pracują wydajnie, gdy ich powierzchnia jest odpowiednio oczyszczona. Wówczas nie zalegają na nich liście, pył, które utrudniają ogniwom skuteczne działanie. Regularna konserwacja, odbywająca się co najmniej raz w roku, pozwala usunąć zabrudzenia powstałe na powierzchni instalacji, a także na wczesnym etapie zauważyć ewentualne usterki. Wtedy możesz dokonać ich naprawy, nim dojdzie do poważnych, kosztownych w usunięciu awarii.

2. Sięgnij po nowoczesne technologie

Instalacja sama w sobie jest innowacją, która pozwala pozyskiwać prąd z OZE. Wraz z jej pojawieniem się na rynku powstało także wiele rozwiązań, których zadaniem jest zwiększenie wydajności systemu. Jednym z nich jest nanopowłoka do paneli solarnych. Element przyczynia się do samooczyszczania ogniw, więc sprawia, że te są równie wydajne przez cały rok bez względu na żniwa czy długotrwały brak opadów. Osiadające pyły czy inne zabrudzenia nie wpływają na efektywność instalacji. Co więcej, rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla samej konstrukcji, środowiska, a także odporne na działanie niskich temperatur. Osłona jest sprzedawana w postaci papki i powłoki, więc można dostosować jej właściwości oraz formę do własnych potrzeb.

3. Przyjrzyj się działaniu instalacji

Jeśli mimo dbania o serwis i konserwację instalacji, a także sięgnięcia po innowacyjne rozwiązanie do samoczyszczenia konstrukcji, np. od NANOSCAN SP. Z O.O., panele wciąż nie działają wydajnie, poszukaj źródła problemu. Sprawdź, czy są ustawione pod odpowiednim kątem, czy nie są zacieniane przez budynki, drzewa. Warto także analizować, jak warunki atmosferyczne oraz inne czynniki wpływają na efektywność instalacji. Dzięki temu będziesz mógł zdecydować o przeniesieniu elementów w inne miejsce lub dokonaniu zmian przestrzennych, które umożliwiają systemowi skuteczne działanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas