Materiał Partnera Jak działają maszyny do czekolady i dlaczego warto je zakupić?

Jak działają maszyny do czekolady i dlaczego warto je zakupić?

Czekolada to prawdopodobnie ulubiony słodycz większości z nas. Nie tylko jest słodka, ale również zawiera dużo wartości odżywczych i wpływa pozytywnie na nasz organizm. Podobnie jak samą czekoladę, lubimy przeróżne ciastka z polewą czekoladową czy nadzieniem. Jednak manualny proces ich wytwarzania jest dość skomplikowany, więc z biegiem lat producenci przestawiali się na automatyzację. Dziś każdy, kto chce tworzyć produkty związane z czekoladą, musi się zaopatrzyć w maszyny, które pomogą w procesie.

Jakie są najważniejsze maszyny potrzebne do produkcji słodyczy z czekoladą?

Zacznijmy więc od automatycznej temperówki przepływowej. Urządzenie to jest przeznaczone do realizacji kontrolowanego procesu podgrzewania i schładzania czekolady, w ściśle określonych temperaturach. Dzięki temu ułatwione jest robienie na przykład czekoladek – po wlaniu ciekłej czekolady do odpowiedniej foremki. Co więcej, z pomocą temperówek zaoszczędzimy energię - nie wymagają one bowiem dużej ilości prądu, a jednocześnie zapewniają wysokiej jakości produkty końcowe. 

Oblewarka do czekolady to natomiast urządzenie, które, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na “oblanie” gotowych ciastek czekoladą. Co ciekawe, zdmuchuje nadmiar czekolady, dzięki czemu w procesie nie ma niewykorzystanych resztek. Jak dowiadujemy się od firmy Hasborg, oblewarki umożliwiają polewanie ciasteczek w całości, od góry lub od dołu przy pomocy czekolady lub innej polewy czekoladowej. Urządzenia wyposażone są w specjalne moduły, utrzymujące polewę w wybranej temperaturze, co ułatwia jej dozowanie.

Do czego służą tunele chłodnicze?

Innym bardzo ważnym elementem procesu przygotowywania słodyczy czekoladowych jest tunel chłodniczy. Służy do schładzania wyrobów cukierniczych oblanych polewą czekoladową lub czekoladą, za pomocą zimnego powietrza. Maszyna podzielona jest na dwie strefy: w pierwszej, produkt przesuwa się na taśmie i trafia pod strumień chłodzącego powietrza. Ciepłe powietrze, po kontakcie z wyrobem, przesyłane jest do strefy drugiej, gdzie zostaje powtórnie schłodzone. Taka zaawansowana technologia ma znaczący wpływ na podniesienie wydajności każdej cukierni.

Dzięki tym wszystkim maszynom możemy znacznie podnieść zarówno wydajność cukierni, jak i zadowolenie klientów - oblewanie ciastek czekoladą bowiem nigdy nie było tak łatwe, nie tracąc przy tym jakości.

Opracowanie:

Hasborg Rafał Mucha

Rakszawa 508

Podziel się