Artykuł sponsorowany Jak działa kocioł na pellet?

Jak działa kocioł na pellet?

Żyjemy w klimacie, w którym przez połowę roku towarzyszy nam chłód. Jesień i zima jest zatem okresem, w którym właściciele nieruchomości muszą znaleźć efektywne metody ogrzewania. Wymaga to wzięcia pod uwagę wielu czynników, takich jak cena samej instalacji, wygoda użytkowania, a przede wszystkim koszty opału. Istotne są również kwestie ekologiczne, które w obecnych czasach stają się priorytetem. Na szczęście rozwiązań związanych z ogrzewaniem jest sporo, w związku z czym każdy może znaleźć takie, które w pełni będzie odpowiadało jego potrzebom. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują kotły na pellet, jest to bowiem wygodna, stosunkowo tania i bezpieczna dla środowiska metoda ogrzewania. Dowiedz się, jaka jest zasada ich działania.

Pellet jest nowoczesnym materiałem grzewczym powstałym z drewna, słomy czy też trocin. Rozdrobnienie tych materiałów i poddanie ich działaniu wysokiego ciśnienia sprawia, że przybierają one formę granulatu, którego średnica waha się najczęściej w granicach 6-8 mm. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt niskiej emisji substancji smolistych podczas spalania, a także stosunkowo niewielkie koszty w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych kotłów jest to również wygodna metoda, która nie wymaga od użytkownika zbyt wiele wysiłku. Choć pellet można spalać nawet w piecach, które nie zostały do tego przystosowane, jest to jednak bardzo nieefektywne. Pełną moc grzewczą, a tym samym najlepsze rezultaty można osiągnąć jedynie dzięki zastosowaniu specjalnych kotłów na pellet.

Najważniejszym elementem kotła jest palnik pelletowy. Jako że został on wyposażony w grzałkę elektryczną, samodzielnie rozpala paliwo, dzięki czemu nie trzeba robić tego ręcznie. Po ustawieniu pożądanych parametrów i wsypaniu odpowiedniej ilości opału do specjalnie przeznaczonego do tego celu zasobnika, pellet dostaje się na ruszt, gdzie ulega rozpaleniu. Dzięki pracy wentylatora nadmuchowego, podtrzymywany jest płomień, co zapewnia ciągłość palenia. Następuje ona do czasu, kiedy woda w obiegu osiągnie wymaganą temperaturę. Wtedy palnik automatycznie się wyłącza, a ponowny rozruch pieca następuje, gdy podgrzanie ponowie staje się konieczne ze względu na spadek temperatury. Znajdujące się w piecu fotokomórki wpływają na bieżące dostarczanie pelletu, dlatego też o obsłudze można zapomnieć nawet na kilka dni. Łatwa jest także kwestia czyszczenia, bowiem po wypaleniu się całego zapasu paliwa i wygaszeniu płomienia, palnik oraz ruszt jest oczyszczany dzięki pracy wentylatora, a popiół trafia do popielnika. 

Jak twierdzi specjalista ze sklepu 499.plkotły na pellet to dobre rozwiązanie grzewcze przede wszystkim ze względu na fakt, że nie wymagają one zbyt wielu czynności związanych z obsługą. Jako że urządzenie jest w pełni zautomatyzowane, rolą użytkownika jest jedynie ustawienie odpowiedniej temperatury, a także okresowe uzupełnianie paliwa. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na taki sposób ogrzewania, tym bardziej, że jest ono proekologiczne i można otrzymać na nie dofinansowanie. 

Podsumowując, kocioł na pellet to urządzenie proste w obsłudze, które zapewnia nie tylko komfort użytkowania, ale także dobre parametry grzewcze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas