Materiał Partnera Jak automatyzacja wpłynęła na produkcję?

Jak automatyzacja wpłynęła na produkcję?

Rozwój wielu gałęzi przemysłu i rosnące oczekiwania konsumentów względem otrzymywanych wyrobów warunkują wprowadzanie coraz to nowocześniejszych rozwiązań. Decyzja o wdrożeniu automatyzacji w zakładzie produkcyjnym niesie za sobą wieloetapowe korzyści i poprawia ogólne funkcjonowanie firmy. Jak automatyzacja wpływa na produkcję i czy bezpieczeństwo oraz większa wydajność to jedyne, co może zaoferować? Dowiesz się z naszego artykułu.

Bezpieczeństwo i większa wydajność

Produkcja gotowych wyrobów jest połączeniem wielu skomplikowanych procesów, które wymagają ogromnej czujności i precyzji operatora. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom jest bardzo ważne, jednak w sytuacji, gdy montuje się drobne detale, barwi i wzmacnia produkty chemicznymi środkami czy obrabia ciężkie przedmioty, może być to trudne. Według raportów to właśnie błąd człowieka jest najczęstszą przyczyną niebezpieczeństw w firmie, a zastąpienie go robotami w niebezpiecznym i uciążliwym środowisku zmniejsza liczbę wypadków przy pracy. Wprowadzenie automatyzacji produkcji może wyeliminować wiele ryzyk. Ponadto maszyny przemysłowe wyposażone są w czujniki ruchu czy awaryjne odcinanie zasilania, dzięki czemu człowiek zajmujący się odbieraniem detali czy kontrolą jakości na całkowicie zautomatyzowanej linii produkcyjnej jest w pełni bezpieczny.

Osiągnięcie współpracy między człowiekiem a maszyną niesie ogromne korzyści finansowe w firmie. Szybkość, precyzja i możliwość całodobowej pracy robotów poprawiają wydajność przedsiębiorstwa. Czynności powtarzalne i z reguły uznawane za monotonne w wykonaniu zautomatyzowanych maszyn i linii produkcyjnych realizowane są lepiej ze względu na brak pomyłek czy dekoncentracji. Ponadto maszyna nie potrzebuje przerwy i może być zaprogramowana w taki sposób, aby ciągle się uczyła. Zastosowanie robotów i maszyn przemysłowych zmniejsza możliwość powstawania wad produktu i sprawia, że gotowe wyroby są solidne, trwałe i wytworzone na najwyższym poziomie. Podnosi to satysfakcję klienta, a właśnie o to chodzi w każdej firmie. W ostatecznej kalkulacji automatyzacja procesów produkcyjnych pozytywnie wpływa na zyski firmy.

Automatyzacja procesów przemysłowych

Na rynku produkcyjnym jest wiele rozwiązań, które zwiększają wydajność i bezpieczeństwo pracy i doskonale współpracują z robotami przemysłowymi oraz zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi. Jednymi z takich urządzeń są manipulatory spawalnicze, które wykorzystywane są do obracania i pochylania wielkogabarytowymi detalami podczas procesów obróbczych. Stosowane są przede wszystkim w spawalnictwie, ale można je spotkać także w zakładach ślusarskich, malarniach proszkowych oraz działach monterskich w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Sprawdzają się w pracy ze ślusarzem, ale również doskonale współpracują  z robotami spawalniczymi. Korzystanie z tego typu maszyn i urządzeń to ogromne ułatwienie i usprawnienie wielu procesów w firmie, a wraz z biegiem lat i rozwojem techniki być może całkowicie wyeliminuje udział człowieka w skomplikowanych, monotonnych i powtarzalnych czynnościach.

W jakich jeszcze urządzeniach najczęściej stosuje się rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej? Najczęściej są to skomplikowane linie produkcyjne, które wyposaża się w różnego rodzaju roboty montażowe, transportowe, ogromną liczbę czujników czy rejestratorów i kamer. Trzeba jednak pamiętać, że automatyzacja produkcji to nie tylko skomplikowane urządzenia mające zastąpić pracę człowieka, ale też szereg rozwiązań umożliwiających efektywne sterowanie procesami. Są to zarówno komputery, jak i różnego rodzaju sterowniki oraz panele kontrolne. Takie elementy maszyny jak pompy i silniki również wpływają na automatyzację, nawet jeśli urządzenia fizycznie obsługuje człowiek.

Automatyzacja procesów przemysłowych

W wielu firmach robotyzacja i pełna automatyzacja procesów przemysłowych jest czymś nowym. Do tej pory wiele przedsiębiorstw nie mogło się przekonać nawet do telepracy. Wiele się jednak zmieniło i podobnie może stać się z automatyzacją procesów przemysłowych, gdy w większości zakładów stanie się ona za kilka lat standardem. Jakie korzyści płyną z automatyzacji produkcji? Jak mówi pracownik firmy Bartom – producent pozycjonerów i manipulatorów spawalniczych:

Automatyzacja produkcji ma na celu zastąpienie pracy człowieka. Oczywiście w dalszym ciągu wiele czynności można wykonywać ręcznie. Jednak w przypadku na przykład spawania czy lutowania bardzo drobnych elementów lepiej jest sięgnąć po roboty spawalnicze. Wykorzystanie tego typu maszyn, a także różnego rodzaju regulatorów, sterowników i innych urządzeń zwiększa wydajność produkcji i pozwala osiągnąć precyzję niemożliwą dla człowieka. Automatyzacja, mechanizacja i robotyzacja przemysłu to warunek rozwoju i wyróżnienia się spośród rosnącej z roku na rok konkurencji. Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie do firmy urządzeń poprawiających precyzję i usprawniających pracę niesie za sobą długofalowe korzyści. Nie muszą to być od razu długie, zautomatyzowane linie produkcyjne, ale wystarczą nawet takie rozwiązania jak systemy do zarządzania produkcją czy pozycjonery i obrotniki spawalnicze.

Automatyzacja produkcji w każdym zakładzie wygląda inaczej. Najbardziej opłacalna jest w dużych firmach, w których często wykonuje się podobne detale lub produkcja jest zazwyczaj wielkoseryjna. Wszystkie rozwiązania w przemyśle muszą być dostosowane do branży, produkowanych detali i specyfiki danej gałęzi. Nie zmienia to jednak faktu, że automatyzacja w ogromnym stopniu wpływa na produkcję. To nie tylko przyspieszenie procesów i poprawa jakości wyrobu końcowego, ale też wybicie się spośród konkurencji i zaprezentowanie firmy w – tak bardzo pożądany w tych czasach – nowoczesny sposób.

Podziel się