Artykuł sponsorowany Paletyzacja i depaletyzacja. Przebieg procesów

Paletyzacja i depaletyzacja. Przebieg procesów

Logistyka to złożony proces, którego celem jest sprawny przepływ towarów. Ważnym elementem szeroko pojętej dystrybucji dóbr jest ich transport i składowanie, gdzie wykorzystuje się szereg urządzeń podnoszących efektywność pracy. Do tradycyjnych rozwiązań tego typu należą palety ułatwiające przenoszenie produktów. Na czym dokładnie polega proces paletyzacji i depaletyzacji towarów oraz ich automatyzacja?


Na czym polega paletyzacja i depaletyzacja?

Zdecydowana większość przedsiębiorstw wykorzystuje w łańcuchu dostaw palety, czyli specjalne platformy, najczęściej produkowane z drewna, na których umieszcza się transportowane i składowane towary. Mogą to być produkty detaliczne lub też opakowania zbiorcze, takie jak kartony, pudełka, skrzynki czy zgrzewki. Umieszczenie na palecie większej ilości paczek znacznie usprawnia przenoszenie towarów, zwłaszcza ich transport przy pomocy wózków widłowych, co przekłada się na bardziej efektywny proces dystrybucji dóbr.

Paletyzacja polega na umieszczeniu określonych produktów na palecie. - Tłumaczy przedstawiciel firmy Robotigo, której specjalnością jest automatyzacja produkcji. - Towary są najpierw pakowane, a następnie układane na platformach w odpowiedniej kolejności. Tak przygotowane mogą trafić do magazynu czy do wysyłki. Z kolei depaletyzacja to proces odwrotny, polegający na rozpakowaniu palety, a więc na zdjęciu z niej towarów, które następnie trafiają na linie produkcyjne i są przygotowywane do dalszych etapów dystrybucji.


Automatyzacja paletyzacji i depaletyzacji

Zarówno paletyzacja, jak i depaletyzacja to procesy o kluczowym znaczeniu dla efektywności dystrybucji dóbr. Sprawne układanie towarów na paletach i ich rozładowywanie to podstawa szybkiego i precyzyjnego kompletowania zamówień. Dlatego też coraz częściej rezygnuje się z pracy manualnej na rzecz automatyzacji produkcji. W tym celu korzysta się ze specjalistycznych maszyn i urządzeń, które usprawniają proces paletyzacji i depaletyzacji. Przykładem takich rozwiązań mogą być roboty przeznaczone do realizacji zadań typu Pick & Place, które służą do przenoszenia i podawania materiałów na liniach produkcyjnych. Urządzenia, takie jak podnośniki, podajniki oraz kompletne paletyzatory i depaletyzatory pozwalają na bardziej wydajną pracę w zakładach przemysłowych czy centrach logistycznych. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług projektowania i budowy urządzeń dostosowanych do indywidualnych potrzeb i specyfiki działalności przedsiębiorstwa. To skuteczny sposób na zwiększenie skali produkcji i optymalizację jej kosztów oraz podniesienie konkurencyjności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas