Artykuł sponsorowany Gdzie stosuje się silniki synchroniczne?

Gdzie stosuje się silniki synchroniczne?

Silniki elektryczne mają za zadanie zamieniać energię z prądu przemiennego w pracę mechaniczną. Wśród nich można wyodrębnić między innymi napędy synchroniczne, które pod wieloma względami przewyższają modele indukcyjne. Ich sposób działania pozwala zaoszczędzić koszty związane z eksploatacją komponentu, a ponadto zapewniają wysoką precyzję działania. To jednak tylko kilka z ich zalet.

Zasada działania silnika synchronicznego

To napęd zaliczany do grupy tych zasilanych prądem przemiennym, które umożliwiają zamianę energii elektrycznej na mechaniczną. Dodatkowymi elementami, jakie znajdują się w wirniku, są elektromagnesy bądź magnesy stałe. Wspomniany wirnik porusza się z taką samą prędkością, jaką wirujące wokół niego wytworzone pole elektromagnetyczne. To, co charakteryzuje silniki synchroniczne to przede wszystkim stała prędkość, całkowicie niezależna od obciążenia oraz napięcia. Dzięki takiej konstrukcji i sposobie działania, napędy tego typu charakteryzuje zdecydowanie wyższa sprawność w stosunku do modeli indukcyjnych – asynchronicznych. To sprawia, że są bardziej energooszczędne, a ich dodatkowy atut to kompaktowe rozmiary.

Należy również wspomnieć, że takie silniki dzielą się jeszcze na dwa warianty: z biegunami jawnymi oraz utajonymi. Pierwsze ze wskazanych cechują się niską ceną, ale przy tym również ograniczoną wytrzymałością. Z tego względu nie nadają się do zastosowania w miejscach, gdzie wymaga się sporych prędkości obrotowych. Ich przeciwieństwem są drugie z wymienionych, które można poddać większym obciążeniom bez ryzyka uszkodzenia. Niemniej jednak stanowią one mniejszość wśród modeli dostępnych na rynku.

Wykorzystanie napędów synchronicznych

Na przestrzeni lat, choć ich budowa nie uległa zmianie, to jednak producenci, tacy jak między innymi firma NORD Drivesystems z Zakrzowa, zoptymalizowali działanie tego rodzaju komponentów. Dzięki temu są one doceniane na przykład w branży dźwigowej, jeśli chodzi o automatyzację różnego rodzaju wind osobowych czy też towarowych. Znajdują one swoje zastosowanie we wszystkich aplikacjach, gdzie potrzeba precyzji w synchronizacji ruchu obrotowego na niepołączonych ze sobą osiach. Ponadto stała prędkość obrotowa eliminuje dodatkowe wyposażenie takich układów w enkodery. Stanowią one także rozwiązanie w miejscach z ograniczoną przestrzenią montażową ze względu na, wspomniane już, niewielkie rozmiary oraz mały ciężar.

Najczęściej silniki synchroniczne można spotkać na przykład w maszynach drukarskich, włókienniczych, pakujących, pompach dozujących, kotłach przeznaczonych do biomasy. Sprawdzają się także przy pozycjonowaniu paneli słonecznych. Ponadto modele bez użebrowań nadają się idealnie dla przemysłu spożywczego, gdzie istotną rolę odgrywa utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Ich niewielkie koszty eksploatacji wynikają nie tylko z energooszczędności, ale także dynamicznego momentu hamującego, co nie rodzi potrzeby korzystania z hamulca elektromagnetycznego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas