Materiał Partnera Gdzie stosowana jest zdecentralizowana technika napędowa?

Gdzie stosowana jest zdecentralizowana technika napędowa?

Zdecentralizowane przetwornice częstotliwości mogą być dowolnie konfigurowane i dostosowywane do wybranej aplikacji. Prowadzi to nie tylko do stworzenia rozwiązania optymalnego, ale również pozwala zmniejszyć koszty zarówno instalacji, jak i eksploatacji. W artykule przyjrzymy się innowacyjnym na tym polu systemom NORD oraz ich zastosowaniu. Zapraszamy do lektury.

Zalety zdecentralizowanych napędów

Scentralizowana technika napędowa wymaga projektowania i budowy pełnej infrastruktury technicznej, w tym przypadku bowiem przemienniki częstotliwości  instalowane są w szafach sterowniczych oddalonych od silników elektrycznych. Za wykorzystaniem zdecentralizowanej techniki napędowej przemawia zatem optymalizacja kosztów. Odbywa się ona na dwóch etapach: produkcji maszyny oraz podczas jej późniejszej eksploatacji. Montaż przetwornic częstotliwości bezpośrednio na silniku lub obudowie maszyny pozwala ograniczyć długości przewodów łączących te dwa elementy oraz wyeliminować konieczność stosowania dodatkowych, redukujących zakłócenia.

Rozbudowany zakres falowników i starterów pozwala firmie NORD DRIVESYSTEMS tworzyć urządzenia do napędów zdecentralizowanych o szerokim spektrum możliwości. Znajdziemy tu rozwiązania, które bez trudu dostosujemy do indywidualnych potrzeb (NORDAC LINK, NORDAC FLEX) czy też te, które najlepiej sprawdzają się w obsłudze prostych zadań napędowych (NORDAC BASE). Przetwornice NORD obniżają koszty systemu dzięki zastosowaniu sterownika PLC zintegrowanego z falownikami. Dzięki temu możliwe jest projektowanie systemów zawierających wyspy produkcji, które w dużym stopniu kontrolują własne procesy. Dzięki tej technologii o wiele łatwiejsze jest również serwisowanie urządzeń napędowych.

Zastosowanie zdecentralizowanego napędu

Elastyczne połączenia oraz liczne interfejsy komunikacyjne zdecentralizowane przetwornice sprawiają, że zdecentralizowana technika napędowa ma wiele zastosowań. Wykorzystywane są między innymi w:

  • przemyśle spożywczym,
  • przemyśle stalowym,
  • technologiach lotniskowych,
  • intralogistyce,
  • transporcie materiałów.

Na szczególną uwagę zasługuje rola rozproszonej technologii napędowej w podnoszeniu sprawności automatyzacji maszyn paletyzujących. Zdecentralizowane przetwornice częstotliwości oraz motoreduktory tworzą nowe możliwości dla projektowania maszyn, co przekłada się na ich oszczędność, o czym już wspominaliśmy, a także zwiększoną niezawodność. Sprawne działanie, precyzja oraz dynamika to właściwości niezbędne dla urządzeń paletyzujących, które pełnią istotną funkcję w procesach produkcji i dystrybucji. Użycie zdecentralizowanej techniki napędowej pozwala na skuteczne podniesienie parametrów maszyn w tych obszarach.

Opracowanie:

Nord napędy sp. z o.o.

Zakrzów 414

Podziel się