Artykuł sponsorowany Frezarka jako jedno z podstawowych urządzeń do obróbki metalu

Frezarka jako jedno z podstawowych urządzeń do obróbki metalu

Frezarka usuwa materiał za pomocą narzędzia frezującego, które obraca się z dużą prędkością wokół własnej osi. Jednocześnie skrawa ono profil, który ma być wykonany, a obrabiany przedmiot jest odpowiednio przesuwany. Urządzenia te są produkowane w wielu wariantach, od frezarek konsolowych do w pełni zautomatyzowanych frezarek CNC, które dominują w dziedzinie produkcji seryjnej.

Jak działają frezarki?

Jak mówi nam ekspert firmy Zakład Obróbki Mechanicznej Trzpis, frezowanie jest historycznie młodym procesem produkcyjnym. Pierwsza frezarka do obróbki metalu została zbudowana w 1818 roku. Szybko zastąpiła ona nieekonomiczne struganie i pracochłonne ręczne piłowanie. Na początku XX wieku powstały podstawowe formy, które są używane do dziś, takie jak frezarka narzędziowa Deckel (1918), frezarka do kół zębatych Pfauter (1912) lub frezarka do rowków i szczelin Hurth (1954).

Głównym obszarem zastosowania frezarki jest obróbka metali, gdzie mogą być realizowane trzy drogi posuwu i możliwe jest obrabiane nawet skomplikowanych kształtów. Przykładami takich użyć są rowki, powierzchnie płaskie lub profile, skomplikowane korpusy, takie jak wrzeciona, ślimaki i koła zębate, aż po masywne przedmioty poddawane ciężkiej obróbce frezarskiej.

Budowa frezarek

Podstawą frezarki jest korpus maszyny, który utrzymuje pozostałe komponenty. Dlatego te ciężkie maszyny są montowane na fundamencie. W przypadku małej lub średniej wielkości urządzeń rama i kolumna tworzą jedną całość, co gwarantuje wysoką nośność dynamiczną (konstrukcja jednoczęściowa).

Duża frezarka ma z reguły budowę modułową. Głowica frezująca jest istotnym elementem każdej maszyny. Obrabia ona przedmiot jednocześnie z trzech stron. W konwencjonalnej frezarce jest ona wyposażona we wrzeciono główne, które jest zaprojektowane pionowo lub poziomo, jak również w wyjmowaną tuleję zaciskową. W modelach uniwersalnych prowadnica i głowica są regulowane w pionie i poziomie. Umożliwia to obróbkę detalu w zakresie różnych pozycji kątowych.

Specjalnym rodzajem automatycznych frezarek są Centra obróbcze CNC, które posiadają system automatycznej wymiany narzędzi oraz cyfrowy wyświetlacz drogi zacisku. Nowoczesne 3- lub 5-osiowe centra obróbcze mogą w krótkim czasie wyprodukować wiele części o wąskich tolerancjach. Ale nawet stare konwencjonalne frezarki są obecnie wykorzystywane do produkcji indywidualnej, małych serii i celów szkoleniowych.

Bez frezarek, zarówno tych mniejszych, jak i większych, trudno sobie wyobrazić współczesny przemysł metalurgiczny. Zajmują one ważne miejsce w tej gałęzi gospodarki, znacznie przyśpieszając prace i pozwalając na automatyzację pewnych procesów.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas