Materiał Partnera Dźwigi hydrauliczne – budowa, zastosowanie, projektowanie i zalety

Dźwigi hydrauliczne – budowa, zastosowanie, projektowanie i zalety

W technologii dźwigowej wind osobowych, kuchennych, towarowych, czy też szpitalnych, popularne są zarówno napędy elektryczne, jak i hydrauliczne. Te drugie, choć nie opierają się o złożone systemy monitoringu pracy różnych podzespołów, wciąż zdaję się mieć swoich zwolenników. Są one montowane w urzędach, instytucjach publicznych, w przedsiębiorstwach, biurowcach, szpitalach, szkołach, czy blokach i apartamentowcach.

Dźwigi hydrauliczne i ich rodzaje

Dźwigi hydrauliczne to konstrukcje, których zespół napędowy składa się z pompy hydraulicznej, specjalnego zbiornika, a także silnika elektrycznego, który wprawia mechanizmy w ruch. Mowa o siłowniku, który może być skonstruowany w położeniu bezpośrednim 1:1, lub też pośrednim linowym 1:2. Jeśli chodzi o rodzaje dźwigów hydraulicznych, należy wiedzieć, że można je podzielić również na te z siłownikiem centralnym, bocznym, a także podwójnym. Najczęściej jednak dzisiaj stosuje się rozwiązanie pierwsze (przy windach wewnątrz budynków) i drugie (przy windach zewnętrznych, np. tych panoramicznych).

Projektowanie dźwigu hydraulicznego

Wbrew pozorom projektowanie dźwigu to nie tylko architektoniczne dostosowanie danej konstrukcji do wymagań technicznych budynku. Dany projekt nie jest również zamknięty, tylko poprzez gotowe producenckie rozwiązania. Wdrożenie bezpiecznej, żywotnej, bezusterkowej i mocnej widny, to zadanie wieloetapowe. Ważne jest między innymi określenie precyzyjne rodzajów: kabiny, maszynowni, szybu dźwigowego, prowadnic, przeciwwag, siłowników, komponentów sterowniczych, typów drzwi, a nawet kwestii estetycznych. Istotnymi parametrami projektowymi, są zaś: nacisk na próg kabiny, prędkość dźwigu, udźwig, przełożenie, zbiorczość, reakcja na zanik napięcia, praca w grupie, ciężar urządzenia, emisja hałasu i kilkadziesiąt innych. Prace projektowe zawsze muszą być zatem wykonywane w wielu etapach, wśród których ważne jest studium przedinwestycyjne.

Całkowita wysokość szybu

Warto wiedzieć, że dźwigi hydrauliczne można wdrażać już w fazie budowy danych budynków, jak i też dla tych już istniejących. W obu przypadkach, bardzo ważnym elementem projektowym, który może wyznaczać wybrane rozwiązania technologiczne, jest całkowita wysokość szybu. W przypadku nowych obiektów wykonuje się windy o pełnych wymiarach właśnie szybu z podszybiem oraz nadszybiem. W budynkach już istniejących bardzo często dopuszcza się obniżenie podszybia lub nadszybia, lub też obydwóch. Nie może to jednak powodować znacznie gorszych wartości udźwigu nominalnego oraz obliczeniowego.

Windy hydrauliczne dla osób niepełnosprawnych

Obecnie prawo budowlane, a także norma PN-EN 81-70, stanowią o tym, że windy osobowe, są również uważane, za te dla osób niepełnosprawnych. To wymaga ich odpowiednie przystosowanie. Przepisy mówią o tym, że dla dźwigów z kabinami przelotowymi i nieprzelotowymi, minimalnymi wymiarami muszą być: 1,1 x 1,4 metra, przy szerokości drzwi 0,9 m. Istotne jest także to, aby dana konstrukcja była wyposażona w odpowiednią sygnalizację świetlną, głosową, a także przyciski oznaczone alfabetem Braille’a. Oczywiście normy te obowiązują dla nowych wind, a także tych modernizowanych. Wiele starszych wersji, np. w budynkach wspólnot mieszkaniowych, nie ma odpowiednich wdrożeń dla osób niepełnosprawnych. Czasem bowiem zarządcy bloków i apartamentów wolą optymalizować koszty, inwestując w krzesła schodkowe, lub też w specjalne platformy, z torami jazdy przyczepionymi do ścian, lub schodków.

Zalety wind hydraulicznych

Zalet wind hydraulicznych jest bardzo dużo, do największych z nich można zaliczyć zaś, następujące:

  •         niski ciężar urządzenia,
  •         sprawna naprawa różnych podzespołów, a także błyskawiczny i tani montaż,
  •         mała liczba części,
  •         prędkość na poziomie 0,63 m/s i więcej,
  •         wysoka żywotność (większa, niż wind elektrycznych),
  •         tanie koszty utrzymania oraz konserwowania,
  •         średni pobór energii elektrycznej (głównie podczas jazdy w górę i do systemów oświetlenia, sterowania itp.),
  •         wysoki poziom bezpieczeństwa, niewielki poziom niebezpieczeństwa i występowania wypadków,
  •         brak zespołów napędowych obniża poziom hałasu, dochodzi on tylko z maszynowi, położonych poza źródłem zasięgu słuchu użytkowników,
  •         technologia przyjazna środowisku.

TRYB-DŹWIG – serwis, konserwacja, projektowanie i przeglądy dźwigów hydraulicznych

W Polsce technologia dźwigów hydraulicznych, jest bardzo popularna. To wymaga zaś podejmowania szerokiej współpracy z dziedzinowymi, szeroko wyspecjalizowanymi oraz doświadczonymi podmiotami. Jednym z nich jest w naszym kraju TRYB-DŹWIG z Bydgoszczy, stanowiący grupę ekspertów z zakresu projektów inwestycji wind, ich serwisu, konserwacji, a także profesjonalnych przeglądów okresowych oraz generalnych. Z pełnym zakresem działalności tego podmiotu, warto zapoznać się na jego nowoczesnej stronie internetowej. Kontaktując się ze specjalistami TRYB-DŹWIG, dowiesz się także wszystkich cech wind osobowych, towarowych, szpitalnych, kuchennych itd., wykonywanych w technologii hydraulicznej! Pełne doradztwo, błyskawiczne działania, a także atrakcyjne ceny, gwarantowane… 

Opracowanie:

Tryb-Dźwig

Bydgoszcz , Nakielska 43a

Podziel się