Artykuł sponsorowany Dofinansowanie do montażu pomp ciepła – jak się o nie ubiegać?

Dofinansowanie do montażu pomp ciepła – jak się o nie ubiegać?

Globalna kampania zmierzająca do poprawy świadomości ekologicznej poruszyła również organy polskiej administracji publicznej. Dzięki coraz chętniej podejmowanym działaniom zmierzającym do ograniczenia emisji szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń powietrza mamy możliwość obiegania się o dotację na modernizację instalacji i zakup pompy ciepła. W artykule omawiamy, co należy zrobić?

Program Czyste Powietrze

Jest to rządowy program skierowany do osób fizycznych, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami domków jednorodzinnych. Z programu mogą skorzystać również osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy oraz te, które są w trakcie. Program jest realizowany do 2029 roku, a jego koszt szacuje się na 103 mld złotych. Dla nas on oznacza to możliwość uzyskania aż 90% wartości inwestycji w modernizację systemu grzewczego. 

Jak podkreśla pracownik Pitern sp. z o.o. jesteśmy w wyjątkowym momencie, ponieważ osoby, które od lat były zmuszone do korzystania ze starych pieców kotłowych, mogą pozwolić sobie na odrobinę luksusu i przyczynić się do poprawy jakości powietrza, jakim oddychamy wszyscy.

Jednak cel ekologiczny nie jest jedynym uzasadnieniem wdrożenia programu. Chodzi przede wszystkim o stworzenie możliwości do rozbudowy bazy rozproszonych źródeł pozyskiwania energii. Pompy ciepła obecnie są jedną z najchętniej wybieranych opcji na rynku, mogą zostać połączone z instalacją fotowoltaiczną, która dodatkowo wygeneruje nam prąd oraz da ciepło do ogrzania wody.  Wszystko to działa w oparciu o bez emisyjną technologię i pozwala na podnoszenie jakości powietrza w miastach.

Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) są organami, które mają możliwość wydania zgody na uzyskanie dopłaty. Wszak to one w myśl polskich przepisów są organami odpowiedzialnymi za zarządzanie obszarem, w którym znajduje się nieruchomość objęta wnioskiem. Dokumenty można składać w wersji elektronicznej lub osobiście w formie papierowej. Warto wspomnieć, że firmy, które od wielu zajmują się produkcją pomp ciepła, oferują możliwość przejęcia na siebie ciężaru związanego z załatwieniem wszelkich formalności. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na efektywniejsze przeprowadzenie modyfikacji systemu grzewczego. Maksymalnie z programu jesteśmy w  stanie uzyskać:

  • 45 000 złotych na gruntową pompę ciepła,
  • 30 000 złotych na napowietrzną pompę ciepła,
  • w przypadku gospodarstw domowych kwota dofinansowania waha się w granicach 30–90% kosztów kwalifikowanych inwestycji w zależności od wysokości uzyskiwanych dochodów.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas