Artykuł sponsorowany Dobór źródła zasilania - kilkuetapowy proces

Dobór źródła zasilania - kilkuetapowy proces

Baterie i akumulatory przemysłowe mają duży wpływ na funkcjonowanie wielu zakładów przemysłowych. Decydują o ciągłości procesów produkcyjnych, a tym samym o wydajności całego zakładu. Bardzo ważną kwestią jest dobór źródła zasilania. Podczas jego wyboru należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W przygotowanym artykule omówimy najbardziej popularne źródła zasilania wykorzystywane w przemyśle.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas wyboru źródła zasilania?

Wybór źródła zasilania musi być podyktowany aktualnymi i planowanymi potrzebami danego zakładu. Wśród elementów, które należy wziąć pod uwagę, wyróżniamy:

  • wielkość zakładu,
  • rodzaj urządzeń wymagających zasilania,
  • ilość zasilanych urządzeń,
  • czynniki ryzyka występujące w zakładzie,
  • wymagany czas pracy oraz wydajność energetyczna.

Rodzaje źródeł zasilania

Profesjonalne firmy dostarczające zaawansowane źródła zasilania nie oferują jedynie gotowych rozwiązań. Często proponują swoim klientom usługę projektowania systemu, który będzie skrojony na miarę potrzeb konkretnego zakładu. Dokładnie taką formę współpracy wdrożyła Westerberg Komponenty sp. z o.o. – producent baterii przemysłowych. Firma dostarcza odbiorcom innowacyjne rozwiązania charakteryzujące się wysoką wydajnością.

Wśród najczęściej stosowanych źródeł zasilania  możemy wymienić:

  • baterie przemysłowe,
  • akumulatory przemysłowe,
  • hybrydowe kondensatory warstwowe.

Baterie przemysłowe są powszechnie wykorzystywane w większości pojazdów elektrycznych, maszynach, elektronarzędziach czy lokalizatorach GPS. Ich cechą charakterystyczną jest duża wydajność energetyczna oraz relatywnie długi czas pracy. Dużym atutem baterii przemysłowych jest wykonanie z materiałów przyjaznych środowisku, które mogą być poddane recyklingowi.

Ten rodzaj źródła zasilania charakteryzuje się zróżnicowaniem dostępnych ogniw. W ofertach największych dostawców prym wiodą baterie alkaliczne i litowe. Te pierwsze świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach otoczenia. Baterie litowe przy odpowiednim użytkowaniu zapewniają bardzo długą żywotność.

Akumulatory przemysłowe są najczęściej produkowane w technologii:

  • Li-On,
  • Li-Poly,
  • Li-FePO4,
  • Ni-MH.

Ich cechą charakterystyczną jest odporność na wstrząsy i głębokie rozładowanie. Cechują się także doskonałą szczelnością. Wybrane modele mogą być wyposażone w obudowę chroniącą przed działaniem ognia. Na uwagę zasługuje bezobsługowość prezentowanego rozwiązania. Akumulatory przemysłowe są bardzo uniwersalne i sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu. Szczególnie w zakładach, gdzie kluczowy jest stały dostęp do energii. Akumulatory przemysłowe wykorzystuje się powszechnie w e-mobilności, telemetrii oraz systemach alarmowych i trakcyjnych.

Kondensatory hybrydowe cechują się dużą stabilnością oraz bezpieczeństwem działania. Na uwagę zasługuje fakt, że stanowią one idealne połączenie kompaktowych rozmiarów oraz dużej pojemności. Kondensatory hybrydowe są odporne na działanie czynników środowiskowych, przeciążenia elektryczne oraz zmiany natężenia prądu. Urządzenia są przystosowane do pracy w skrajnych temperaturach.

Wybór źródła zasilania często warunkuje prawidłowe i wydajne funkcjonowanie całego zakładu. W tej kwestii nie warto ograniczać się do szablonowych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest stworzenie indywidualnego systemu zasilania, który będzie dostosowany do specyfiki oraz wymagań danej firmy. W tej kwestii bezwzględnie należy postawić na wsparcie fachowców, którzy prawidłowo określą zapotrzebowanie i dobiorą optymalne komponenty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas