Artykuł sponsorowany Na co zwracać uwagę przy zakupie akumulatora?

Na co zwracać uwagę przy zakupie akumulatora?

Akumulatory większości z nas kojarzą się z pojazdami, a w tym najbardziej z samochodami osobowymi. Tymczasem są one wykorzystywane na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu. Dobrym przykładem są akumulatory stosowane w aplikacjach takich jak systemy zasilania awaryjnego. Jak je odpowiednio dobrać? Sprawdź, jakie parametry odgrywają kluczową rolę przy zakupie akumulatorów do zasilaczy UPS.


Co to jest zasilacz UPS?

Zanim przejdziemy do kryteriów, jakimi należy kierować się podczas wyboru akumulatora do zasilacza UPS, wyjaśnimy, co kryje się pod tą nazwą. Skrót UPS powstał od angielskiego terminu Uninterruptible Power Supply i w dosłownym tłumaczeniu oznacza niezakłócone zasilanie energią. W praktyce stanowi ono urządzenie bądź system, mający za zadanie zapewnić zasilanie innym urządzeniom i systemom elektrycznym lub elektronicznym w sytuacji braku zasilania sieciowego albo jego nieprawidłowych parametrów.

Obecnie rola zasilaczy tego typu jest znacząca. Aby działały niezawodnie i zapewniały skuteczne zasilanie awaryjne, muszą posiadać odpowiednio dobrane akumulatory. Jak to zrobić? Na co należy zwrócić uwagę? Przy kupnie akumulatora kluczowe są: liczba ogniw, moc oraz napięcie końcowe. Ważna jest także technologia, w jakiej powstał i kto go wyprodukował.


Parametry wyboru akumulatora do zasilacza UPS

Liczbę ogniw, wymaganą moc przypadającą na ogniwo i napięcie końcowe ogniwa oblicza się na podstawie informacji, dotyczącej obciążenia akumulatora pracującego w zasilaczu bezprzerwowym. Wyraża się je najczęściej w kilowatach [kWB] wraz ze znamionowym i minimalnym napięciem pracy falownika oraz wymaganym czasem pracy – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy EMU, która dostarcza kompleksowych rozwiązań z zakresu magazynów energii.

Jak to wygląda w praktyce?

Najlepiej objaśnić to na przykładzie. Powiedzmy, że UPS o mocy 350 [VA] dla pojedynczego komputera PC może wykorzystywać falownik o znamionowym napięciu pracy 12 [V] i minimalnym napięciu wejściowym 10,5 [V]. Jako wartość obciążenia akumulatora przyjmijmy 300 [W] a czasu podtrzymania zasilania 20 [min]. Liczbę ogniw obliczamy, dzieląc wartość znamionowego napięcia falownika przez napięcie ogniwa. Moc pojedynczego ogniwa uzyskujemy zaś poprzez podzielenie wartości obciążenia akumulatora przez liczbę ogniw. Napięcie końcowe ogniwa obliczamy z kolei, dzieląc minimalne napięcie pracy falownika przez liczbę ogniw. W ten sposób otrzymujemy informację, że nasz akumulator musi zapewnić minimum 50 [W/ogniwo] przez 20 [min] do napięcia końcowego 1,75 [V/ogniwo] – tłumaczy nasz rozmówca.

Mając takie dane, możemy już wybrać właściwy model akumulatora, posiłkując się tabelami, jakie znajdziemy na stronach ich producentów i dystrybutorów.


Technologia

W przypadku zasilaczy UPS dobrym rozwiązaniem są akumulatory typu VRLA, wykonane w technologii AGM oraz GEL. VRLA, czyli Valve Regulated Lead Acid to termin określający akumulatory ołowiowo-kwasowe regulowane zaworami. Zapewniają one doskonałą szczelność i mogą osiągać małe rozmiary, zachowując jednocześnie optymalną pojemność.

W akumulatorach VRLA produkowanych w technologii AGM (Absorbed Glass Mat), elektrolit znajduje się w separatorach w postaci wykonanych z włókna szklanego mat. Włókno to cechuje bardzo duża porowatość i wysoki stopień chłonności, co wraz ze szczelnością separatorów skutecznie chroni elektrolit przed parowaniem. Dzięki temu nie ma konieczności jego dolewania. Stąd akumulatory AGM nazywane są bezobsługowymi. Ogniwa w akumulatorach AGM wyróżnia niska wartość rezystancji wewnętrznej, czyli czynnika, decydującego o wydajności energetycznej akumulatora. Ponadto akumulatory powstałe w tej technologii cechuje wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas pracy zwłaszcza – co warto tutaj zaznaczyć – przy rozładowywaniu dużym prądem.

W przypadku akumulatorów żelowych (GEL), jak łatwo się domyślić, elektrolit występuje w formie żelu. Powstaje on z kwasu siarkowego i krzemionki, a jego konsystencja sprawia, że nie ma on możliwości wycieku. To zaś oznacza, że nie wymaga uzupełniania czy kontroli gęstości. W związku z tym podobnie jak wyżej opisany akumulator AGM określany jest jako bezobsługowy.

Oba akumulatory – tak AGM, jak i żelowy są niezwykle odporne na wstrząsy i uderzenia. Przystosowane są również do pracy w pozycji pionowej oraz skutecznie odprowadzają ciepło.  


Marka gwarantująca najwyższą jakość

Dostępna obecnie na rynku oferta jest bardzo bogata. Wśród wielu różnych marek na uwagę z pewnością zasługują akumulatory Europower oraz Acumax. Produkty tych marek gwarantują korzystny stosunek jakości do ceny i doskonale sprawdzają się jako akumulatory do zasilaczy UPS.

Decydując się na zakup wyżej wymienionych produktów, warto skorzystać z usług doświadczonego dystrybutora. Taki sprzedawca zaproponuje nam wiele modeli akumulatorów w atrakcyjnych cenach. Dodatkowo możemy liczyć na fachową poradę przy doborze odpowiedniej dla nas baterii. Wsparcie specjalistów możemy otrzymać w sposób tradycyjny – drogą mejlową lub telefoniczną oraz za pomocą nowoczesnego Interaktywnego Programu do Doboru Akumulatorów. Na czym polega ten ostatni?

Aplikacja iPDA jest autorskim programem firmy EMU i stanowi narzędzie, które pomaga przy pracach związanych z projektowaniem i eksploatacją systemów zasilania gwarantowanego, opartego na akumulatorach VRLA. Program ten skutecznie przyspiesza i usprawnia wyszukiwanie oraz dobieranie optymalnych rozwiązań dla danego projektu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas