Artykuł sponsorowany Do czego służy inhibitor korozji?

Do czego służy inhibitor korozji?

Pojawianie się ognisk korozji to problem dotyczący wszystkich instalacji wodnych – wodociągowych, grzewczych czy przemysłowych. Stanowi ono poważne zagrożenie dla różnego rodzaju materiałów, z których zostały wykonane instalacje oraz wchodzących w ich skład urządzeń, np. kotłów grzewczych. Żeby zapobiegać powstawaniu korozji koniecznie jest zastosowanie substancji zwanych inhibitorami korozji.

Czym jest inhibitor korozji i do czego służy?

Inhibitorami korozji nazywanym różnego środki chemiczne, których zadaniem jest hamowanie procesu korozji materiałów - takich jak metale - w kontakcie z wodą. Działają one poprzez tworzenie warstwy ochronnej na powierzchni tworzywa, która ogranicza wpływ czynników powodujących powstawanie ognisk korozji. Do czynników tych należą między innymi obecne w wodzie związki chemiczne czy drobnoustroje. Warstwa ochronna wytworzona w wyniku zastosowania inhibitora jest nieustannie narażona na przerwanie – jest to wynikiem ruchu wody w instalacji. Z tego powodu ilość inhibitora w wodzie powinna być przez cały czas pracy instalacji taka sama i precyzyjnie dobrana – dzięki temu wszelkie ubytki w warstwie ochronnej mogą zostać natychmiast uzupełnione. Bez inhibitora w miejscu ubytku natychmiast rozpoczynają się procesy zmierzające do powstania ogniska korozji, co oznacza zachodzącą w dalszej kolejności korozję elektrochemiczną. Należy pamiętać, że inhibitor nie jest w stanie usunąć powstałych ognisk ani zwalczyć korozji - wyjaśnia specjalista z firmy Global Concepts - Do tego celu konieczne jest zastosowanie innych preparatów, przeznaczonych do eliminacji rdzy czy osadów.  Przy zastosowaniu odpowiednich inhibitorów korozji jesteśmy w stanie powstrzymać lub spowolnić szybkość procesu  korozji.

Z czego produkowane są inhibitory korozji?

Dostępne na rynku inhibitory korozji to zazwyczaj mieszanki różnego rodzaju substancji, które samodzielnie również posiadają właściwości inhibitora, a więc są w stanie zapobiegać powstaniu osadów kamiennych, biofilmu czy rdzy. Należą do nich między innymi różnego rodzaju biocydy (preparaty eliminujące drobnoustroje), czy środki zwalniające odkładanie się kamienia. Inhibitory korozji zawierają również substancje odpowiedzialne za regulowanie poziomu pH w instalacji. Należy pamiętać, że odczyn kwasowy lub zasadowy wody ma znaczący wpływ na tempo rozwoju ognisk korozji. Wrażliwe na odczyn kwasowy są np. elementy wykonane ze stali i żelaza – w środowisku zasadowym na ich powierzchni pojawia się warstwa magnetytu, która stanowi powłokę zabezpieczającą przed szybkim korodowaniem. Regulacja poziomu pH jest istotna również w przypadku instalacji zawierających elementy aluminiowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas