Artykuł sponsorowany Do czego służą kokile metalowe?

Do czego służą kokile metalowe?

Kokile są formami, które służą do odlewania zróżnicowanych kształtów z rozgrzanego metalu. Odlewanie kokilowe jest popularnym sposobem na tworzenie elementów konstrukcyjnych, modelarskich i budowlanych. W tak przygotowanych formach można umieścić stopy aluminium, cynku, ołowiu, miedzi oraz cyny. Kokile są praktycznym rozwiązaniem, które nie wymaga tworzenia nowych matryc. Do czego dokładnie służą te formy?

Kokile metalowe do tworzenia małych i średnich odlewów masowych

Napełnienie metalowych form zwanych kokilami wymaga od pracownika wykonującego tę czynność dużego doświadczenia. Rozgrzaną mieszankę wybranego metalu umieszcza się w wielu jednakowych otworach, jednak trzeba ciągle kontrolować temperaturę stopu. Jest to także czynność bardzo precyzyjna i wymaga określonego tempa zalewania. Warto również wspomnieć, że trwałość odlewów kokilowych zależy też m.in. od tempa odlewu.

Formy w postaci kokili metalowych stosuje się do odlewania produktów w większych seriach. Metoda jest więc stosowana w różnych gałęziach przemysłu i gwarantuje osiągnięcie wysokiej jakości wyrobów oraz powtarzalność wymiarową. Produkcja seryjna takich elementów jest zautomatyzowana. Małe zamówienia realizuje doświadczony pracownik.

– Kokile wykorzystuje się m.in. do tworzenia detali modelarskich oraz części małych i większych maszyn. W praktyce modelarze robią z takich elementów niewielkie samoloty czy samochody. Elementy te wytwarza się, umieszczając wybraną mieszankę rozgrzanego metalu w formie, która została uprzednio wycięta w technologii CNC – informuje pracownik firmy Modelarstwo AA z Suchego Lasu.

Jak się zalety wykorzystywania kokili metalowych

Technologia tworzenia detali w formach kokilowych ma kilka zalet. To m.in.:

  • wielorazowy użytek,
  • dokładne odzwierciedlenie wybranego kształtu bez nierówności,
  • możliwość szybkiej produkcji masowych elementów,
  • mniejsza ilość szkodliwych substancji w zakładzie.

Drobnoziarnistość tych elementów umożliwia także tworzenie kształtów części o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych. Czas krzepnięcia stopów w takiej formie jest również szybszy, a sama kokila ma duże zdolności odprowadzania ciepła. Podczas produkcji ograniczony jest również hałas.

Kokile służące do odlewu elementów w przemyśle lotniczym i samochodowym

Aluminiowe odlewy w kokilach charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz lekkością. Tak przygotowane detale nie wymagają już najczęściej dalszej obróbki, a zastosowana metoda jest bardziej ekonomiczna niż w przypadku technologii odlewania ciśnieniowego. W praktyce więc, w zależności od budowy formy, da się tworzyć zróżnicowane kształty na potrzeby wielu gałęzi przemysłu. Produkcja może być bardzo szybka i efektywna. Z tego powodu jest to często wybierane rozwiązanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas