Artykuł sponsorowany Do czego służą chusty serowarskie?

Do czego służą chusty serowarskie?

Jak już wiadomo, serowarstwo ma bogatą historię. Przy produkcji serów ważnym elementem jest nie tylko podpuszczka, kultury bakterii, chlorek wapnia czy też barwnik, ale dość ważną rolę odgrywają chusty serowarskie. Stosowane są one głównie podczas odciekania serwatki w fazie prasowania serów. Tak więc chusty serowarskie są bardzo przydatne w procesie produkcji wszelkiego rodzaju serów i twarogów.

Zalety stosowania chust serowarskich z polietylenu

Obecnie na rynku można zaopatrzyć się w profesjonalne chusty wykonane z elastycznego polietylenu, w różnych rozmiarach oraz zgodne z wymaganiami bezpieczeństwa. Chusty takie praktycznie wyparły wszelkie materiały stosowane niegdyś przy produkcji serów, ze względu na swoje wszechstronne zalety.

Główną zaletą stosowania takich chust jest ich trójwymiarowa struktura, a mianowicie stożkowy kształt otworów, przez które odpływa serwatka, która nie powraca do masy serowej. Na przychylność stosowania chust jest fakt, że wytworzone twarogi i sery nie przywierają do chust i łatwo się od nich oddzielają, dzięki czemu uzyskuje się dużą gładkość powierzchni serów. To wszystko sprawia, że praca z chustami nie jest uciążliwa, jak to miało miejsce w przypadku stosowania innych materiałów.

Korzystanie z chust serowarskich jest niezwykle proste i niewiele różni się od dawnych sposobów odciskania sera. Zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych, chustę serowarską umieszcza się (wyściela się) w formie serowarskiej, a następnie wylewa się gęstwę serową w celu odsączenia serwatki. Po uformowaniu gotowy ser bądź twaróg można bardzo łatwo wyjąć z chusty.

Chusty serowarskie – trwałe i higieniczne

Chusty serowarskie są wyjątkowo trwałe i łatwe do utrzymania w idealnej czystości. Wystarczy jedynie wyprać je w temp. 60-70°C i odkazić, aby nadawały się do ponownego użycia.

Jak już wiadomo, chusty serowarskie wykonane z PE sprawdzają się w przypadku domowej produkcji serów oraz znajdują zastosowanie w przemyśle mleczarskim. Ułatwiają one produkcję każdego rodzaju sera i są dostosowane do indywidualnych potrzeb serowarów pod względem wielkości oraz rodzaju. – mówi ekspert z firmy GAP FOOD ADDITIVES. Jednak trzeba pamiętać, że podczas stosowania chust należy zwrócić uwagę, aby chusta przylegała do sera gładką stroną, wtedy efekt odsączania serwatki będzie najlepszy”.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas