Artykuł sponsorowany Jak ostrzyć noże w krajalnicy?

Jak ostrzyć noże w krajalnicy?

Być może dla niezorientowanych odpowiedź na postawione w tytule naszego artykułu pytanie może wydawać się banalnie łatwa, czy może bowiem być coś trudnego w ostrzeniu noży? Nic bardziej mylnego. Ostrzenie zwykłego noża czy to osełką, czy na szlifierce rzeczywiście nie jest zadaniem skomplikowanym. Należy jednak wiedzieć, że nóż do krajalnicy piekarniczej dość zasadniczo różni się od zwykłego noża do pieczywa.

Budowa noża do krajalnic

Mówimy tutaj o urządzeniach profesjonalnych, wykorzystywanych w zakładach piekarniczych lub też w placówkach zbiorowego żywienia, a także w sklepach sprzedających pieczywo. Tego typu maszyny mają zupełnie inne ostrza tnące niż zwykłe krajalnice używane w domu o nożach w kształcie tarczy. Noże profesjonalnych krajalnic piekarniczych z wyglądu przypominają brzeszczoty pił; są podłużne i mają specjalnie wyprofilowane zęby tworzące bardziej linię falistą niż prostą. Jeśli ktoś z łatwością może naostrzyć zwykły nóż na normalnej szlifierce, to już z brzeszczotem piły z pewnością to mu się nie uda. Podobnie jest z nożami do krajalnic; do ich ostrzenia potrzebne są zupełnie inne, specjalistyczne narzędzia, a i osoba je ostrząca musi mieć odpowiednie doświadczenie. O tym, jak fachowo należy ostrzyć takie noże, opowiedzieli nam pracownicy FIRMY HANDLOWO-USŁUGOWEJ „ŚLUSARCZYK” IMPORT-EXPORT z Zakliczyna w woj. małopolskim.

Profesjonalne ostrzenie noży krajalnic piekarniczych

Tępienie się pracujących noży jest nieuniknione, a ich okresowe ostrzenie to po prostu konieczność. Dlaczego w ogóle takie noże ostrzymy, a nie kupujemy nowych?. Otóż nóż do krajalnicy, choć cienki i z wyglądu dość niepozorny, to jednak kosztuje całkiem sporo. Kupienie całego kompletu takich noży do jednej tylko krajalnicy to już dość spory wydatek. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest ponowne naostrzenie takich noży nawet, wtedy gdy zrobi to firma zewnętrzna na nasze zlecenie.

Profesjonalne ostrzenie noży do krajalnicy piekarniczej łączy się z odtworzeniem profilu i geometrii ich zębów, a robi się to na specjalnych maszynach, których budowy i zasady działania tutaj nie będziemy opisywali, bo nie one przecież są tematem naszego artykułu. Przed przystąpieniem do zasadniczego zadania należy dokonać przeglądu noży, odrzucić te, których już nie da się naostrzyć, a pozostałe oczyścić z resztek pieczywa, smaru i ewentualnych nalotów rdzy. Po naostrzeniu noża i właściwym wyprofilowaniu jego zębów należy go lekko naoliwić, co przedłuży jego żywotność.

Firmy zajmujące się dystrybucją oraz sprzedażą profesjonalnych krajalnic piekarniczych zajmują się także ich serwisowaniem i im najlepiej jest powierzyć ostrzenie noży tych urządzeń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas