Materiał Partnera Dlaczego warto zdecydować się na drewniany taras?

Dlaczego warto zdecydować się na drewniany taras?

W aranżacji ogrodu bardzo ważne miejsce zajmuje taras, czyli miejsce, gdzie ustawimy meble ogrodowe, gdzie urządzimy kącik do wypoczynku wśród zieleni. Dostępnych rozwiązań architektonicznych mamy tu wiele, na szczególną uwagę zasługują jednak deski tarasowe. Drewno to materiał, który ze względu na swój naturalny charakter idealnie wpasowuje się w roślinne otoczenie.

Zalety i wady drewnianego tarasu

Podłoga tarasu może być wykonana z różnych materiałów: kostki brukowej, płytek ceramicznych, kamienia, a nawet betonu. Każdy z nich znajduje swoje zastosowanie w różnych aranżacjach. Ogromną popularnością cieszy się jednak drewno, które ma uniwersalny charakter – doskonale sprawdzi się zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym budownictwie; wszystko zależy od oprawy, jaką mu zapewnimy. Kolorystyka drewna dodatkowo idealnie wpasowuje ten materiał w otoczenie roślin i kwiatów, jakimi wypełniamy ogród i pobliże domu. Walory estetyczne to jednak nie wszystko, ogromne znaczenie mają też inne właściwości drewna.

  • Jest ciepłe w dotyku, ale nie nagrzewa się pod wpływem słońca.
  • Drewno amortyzuje upadki.
  • Taras drewniany może być ułożony z dużych elementów.

Jak każde rozwiązanie i to nie jest jednak pozbawione wad. Deski tarasowe są bowiem narażone na negatywne skutki działania czynników atmosferycznych. Drewno pod wpływem słońca zmienia kolor, problem stanowić też może wilgoć związana z opadami. Z tym problemem możemy poradzić sobie dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu materiału – na poziomie produkcji oraz podczas późniejszego użytkowania. Skuteczną ochronę zapewnia stosowana przez firmę Juro-Trans Centrum Drewna impregnacja ciśnieniowa. Natomiast zabezpieczenie środkami grzybobójczymi należy przeprowadzać co kilka lat. Warto pomyśleć też o zadaszeniu tarasu, co dodatkowo osłoni drewno przed słońcem, deszczem czy śniegiem.

Aranżacja tarasu i ogrodu

Jak już wspomnieliśmy wyżej, niewątpliwym atutem drewnianego tarasu jest jego naturalny charakter, dzięki któremu doskonale komponuje się z roślinnością ogrodu. Dopasowanie desek do indywidualnej stylizacji jest przy tym łatwe również ze względu na możliwość pomalowania drewna na dowolny kolor. Materiał ten ma uniwersalny charakter, co sprawia, że pasuje do rozmaitych aranżacji. Jednocześnie też zawsze wprowadza do otoczenia przytulny charakter i swoiste ciepło. To doskonale sprawdza się w ogrodzie, gdzie spędzamy czas, by odpocząć od trudów dnia lub dobrze bawić się w gronie bliskich nam osób.

Ogromną zaletą drewnianych tarasów jest możliwość łączenia ich z innymi drewnianymi elementami małej architektury. Drewniane donice, kwietniki, pergole będą pasować idealnie. Na samym tarasie natomiast możemy ustawić drewniane stoły, ławki czy leżaki. Taras nie musi też przylegać do domu, ale może być od niego odsunięty i połączony ścieżką lub schodami – wiele zależy od kształtu terenu na naszej działce. Dla stworzenia spójnej kompozycji z budynkiem warto wykorzystać do wykończenia domu deski elewacyjne w tym samym kolorze co deski tarasowe. Rosnącą popularnością cieszą się tarasy pozbawione balustrad, które harmonijnie łączą się z otoczeniem.

Opracowanie:

Centrum Drewna Juro- Trans

Piechowice , Siewna 2

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas