Artykuł sponsorowany Jak certyfikowane są palety drewniane?

Jak certyfikowane są palety drewniane?

Palety drewniane to grupa produktów, która sprawdza się w kontekście przenoszenia, transportowania i tymczasowego składowania wielu towarów. To między innymi ze względu na wszechstronne wykorzystanie powinny być one dobrej jakości. Świadczą o tym między innymi normy i atesty. Jakie znaki jakości występują na rynku palet drewnianych? Jakie firmy dysponują certyfikowanymi artykułami tego typu?

Certyfikat fitosanitarny

Palety przeznaczone do transportu międzynarodowego muszą spełniać szereg norm oraz mieć pakiet wymaganych certyfikatów. W tych bardziej wymagających zastosowaniach zachodzi potrzeba uzyskania certyfikatu fitosanitarnego IPPC (ISPM15). Dzięki temu towar może być eksportowany także poza obszar Unii Europejskiej.

Obróbka sanitarna, wykonana zgodnie z normą ISPM15, jest realizowana podczas procesu fumigacji. Odbywa się to w specjalnej suszarni (taką dysponuje na przykład firma Daw-Pid), w temperaturze około 56 stopni Celsjusza. W takim środowisku bezpowrotnie giną wszelkiego rodzaju mikroorganizmy, które mogłyby potencjalnie zaszkodzić naturalnym ekosystemom danych krajów.

Na palecie fitosanitarnej mogą być zatem transportowane towary globalne, zamawiane na przykład na inny kontynent.

Certyfikaty PEFC i FSC

Kolejnym certyfikatem, który jest przyznawany paletom drewnianym, jest standard PEFC, czyli „Chain of Custody of Forest-based Products”.

Palety drewniane z takim certyfikatem uzyskują weryfikację pochodzenia drewna na każdym etapie przetworzenia i transportu.

Pokrewnym oznaczeniem jest FSC, czyli „Forest Stewardship Council”. To oznaczenie legalnego i tworzonego zgodnie z normami etycznymi wyrobu drewnianego. Stanowi to także potwierdzenie, że produkcja palet z drewna odbywa się w zgodzie z obowiązującymi przepisami UE.

Uprawnienia EPAL

Licencja organizacji EPAL (European Pallet Association) uprawnia daną firmę do naprawy i sprzedaży używanych palet drewnianych EUR Epal.  

Warto wiedzieć, że marka ubiegająca się o takie oznaczenie, zobowiązana jest do tego, by wyprodukować serię wyrobów zgodnych z wytycznymi UiC-435.2 oraz normą DIN EN 13698-1.

Zgodność z normami

Skoro już wspomniano o normach, to trzeba powiedzieć o tych polskich i europejskich, którym muszą podlegać wszystkie jakościowe palety z drewna. Mowa tu głównie o normie ISO 9001. W tym zakresie mieście się między innymi produkcja opakowań drewnianych, handel wyrobami do transportu i składowanie produktów.

Często takie palety powinny być też zgodne z systemami zarządzania środowiskiem. Wówczas mowa o normie ISO 14001.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas