Materiał Partnera Czym są pomieszczeniowe regulatory temperatury i na co zwrócić uwagę podczas ich kupna?

Czym są pomieszczeniowe regulatory temperatury i na co zwrócić uwagę podczas ich kupna?

Systemy grzewcze, które działają w oparciu o piece c.o., a także kotły, mogą okazać się kosztowe. Szczególnie zauważymy to, gdy dokonamy nieprawidłowego doboru poszczególnych elementów składowych ogrzewania. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, jednym z rozwiązań, które nam pomoże jest pomieszczeniowy regulator temperatury. Czym jest to urządzenia oraz jak działa?

Pomieszczeniowy regulator temperatury – co to takiego?

Pomieszczeniowy regulator temperatury, czy też regulator pokojowy to urządzenia lub system urządzeń, które stosuje się w celu sterowania elementami grzewczymi będącymi częścią instalacji centralnego sterowania. Takie regulatory montuje się w konkretnych miejscach w domu, aby domownicy mogli swobodnie dostosowywać pracę kotła lub pieca do własnych potrzeb.

Pomieszczeniowe regulatory temperatury, które znajdziemy w ofercie firmy Belimo Siłowniki z Warszawy, posiadają wyświetlacz, a także przyciski i pokrętło, aczkolwiek niektóre modele mogą być dotykowe i steruje się je tylko wyświetlaczem. Nowoczesne regulatory mają również czujnik pokojowy, który odpowiedzialny jest za automatyczne sterowanie temperaturą. Pokojowy regulator łączy się w bezpośredni sposób ze sterownikami urządzeń grzewczych. Dzięki temu mogą one w łatwy sposób regulować pracę ogrzewania za pomocą dostosowywania parametrów, długości działania czy też generowanej temperatury. Oczywiście możliwości pomieszczeniowego regulatora zależą przede wszystkim od modelu, na jaki się zdecydujemy. Niektóre rodzaje pozwalają np. tylko na dopasowywanie stałej temperatury, która zostanie wygenerowania w ciągu dnia, zaś inne umożliwiają stworzenie rozbudowanych programów obejmujących tygodnie, dni, a także poszczególne godziny.

Na co szczególnie zwrócić uwagę wybierając regulator?

Chcąc kupić pomieszczeniowy regulator temperatury, musimy pamiętać o kilku ważnych elementach. Przede wszystkim urządzenie, którym jesteśmy zainteresowani, musi być kompatybilne z urządzeniami grzewczymi w naszym domu. Ten aspekt jest dość ważny, ponieważ nie wszystkie regulatory będą współpracowały ze wszelkimi piecami i kotłami. W związku z tym należy upewnić się, że dany regulator działa z kotłami np. na ekogroszek lub gaz. Kolejny czynnik, na który trzeba uważać jest programowalność regulatora. Niektóre urządzenia mogą być programowalne, a inne nie. Jeśli regulator posiada taką funkcję, wówczas możliwe jest dowolne ustawienie temperatury. Z kolei nieprogramowalne urządzenia charakteryzują się ustawieniami fabrycznymi. Podczas zakupu regulatora musimy także spojrzeć na następujące czynniki:

  • charakter instalacji (przewodowy, bezprzewodowy),
  • komunikację (standardowa, szeregowa),
  • sposób działania,
  • montaż,
  • zasięg,
  • pamięć,
  • zakres i dokładność regulacji temperatury,
  • sterowanie,
  • wszelkie dodatkowe funkcje urządzenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas