Materiał Partnera Czym jest stal sprężynowa?

Czym jest stal sprężynowa?

Stal jest powszechnie stosowanym materiałem, z którego wykonuje się różnego typu elementy wykorzystywane w wielu branżach. Charakteryzuje się ona dużą wytrzymałością, a jednocześnie sprężystością. Jednym z jej rodzajów jest stal sprężynowa, która może mieć postać między innymi prętów czy taśm. Jakie cechy ma ten produktu i do czego się go wykorzystuje?

Charakterystyka stali sprężynowej

Popularność stali sprężynowej wynika z jej korzystnych w wielu dziedzinach właściwości. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymała i odporna na różnego rodzaju uszkodzenia. Charakteryzuje się też sprężystością i plastycznością, dzięki czemu po odkształceniu wraca do pierwotnego stanu. Elementy wykonuje się z reguły ze stali nierdzewnej.

 Stal sprężynową można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej z nich zalicza się materiały krzemowe, manganowe i krzemowo-manganowe, a do drugiej chromowe z dodatkiem wanadu, manganu i krzemu – tłumaczy pracownik firmy HAX-INOX. Czym różnią się one od siebie? Stal z pierwszej grupy ze względu na swój skład jest szczególnie sprężysta i plastyczna. Jednocześnie jest bardzo wytrzymała. Z kolei cechą charakterystyczną stali sprężynowej z drugiej grupy jest duża odporność na wysokie temperatury.

Zastosowanie stali sprężynowej

Stal sprężynowa świetnie sprawdza się podczas tworzenia elementów o różnego rodzaju kształtach, dlatego ma liczne zastosowania. Poza produkcją sprężyn, wykorzystuje się ją również do wytwarzania części budowlanych i maszynowych czy drutów. Zastosowanie taśm zależy także od ich konkretnego rodzaju. Stale krzemowe, manganowe i manganowo-krzemowe stosuje się zwłaszcza w przypadku wyrobów hutniczych, natomiast z materiałów z dodatkiem wanadu, manganu i krzemu wytwarza się na przykład pręty, blachy i odkuwki. W jeszcze innym celu używa się nierdzewnej stali sprężynowej w postaci taśm. Wykorzystuje się je szczególnie do mocowania masztów, kabli czy ładunków ciężkich.

Zalety korzystania ze stali sprężynowej

Stal sprężynową cechuje duża wytrzymałość, co niewątpliwie jest ważną zaletą w wielu przypadkach. Poza tym, jest ona wytrzymała na zmęczenie, co znaczy, że można jej używać przez dłuższy czas bez odkształceń czy pęknięć. Wiele osób z pewnością doceni możliwość eksploatacji przez lata bez częstej wymiany elementów ze stali sprężynowej. Aby produkt przynosił jak najwięcej korzyści, musi być przede wszystkim dobrze dobrany do zastosowania. W przypadku problemów z wyborem możesz skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych pracowników sklepów z wyrobami hutniczymi.

Podziel się