Artykuł sponsorowany Czym i jak palić w piecu, by nie szkodzić sobie i otoczeniu?

Czym i jak palić w piecu, by nie szkodzić sobie i otoczeniu?

Prawidłowe palenie w piecu może dać wiele korzyści. Przede wszystkim można zaoszczędzić materiał, którym się pali. Istotne jest również to, iż odpowiednia technika palenia pozwala na zmniejszenie ilości wydzielanych pyłów i rakotwórczych benzopirenów. Zatem warto dowiedzieć się czym i w jaki sposób palić w piecu, by w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczać powietrze w swojej okolicy.

Wybór odpowiedniego materiału opałowego

 Zasada, która mówi, że „piec przyjmie wszystko” przez wiele osób jest, niestety, odbierana jako przyzwolenie na ładowanie do pieca dosłownie wszystkiego, co wpadnie im w ręce. A to niestety niesie z sobą przykre konsekwencje w postaci emisji trujących chemikaliów i substancji rakotwórczych. Wybierając materiał opałowy do pieca przede wszystkim należy wybierać paliwo, które jest legalne. Ważne również, by zaopatrywać się w nie w miejscach sprawdzonych i polecanych, cieszących się dobrą opinią, jak MARO-ZŁOM z Gniewkowa. Najbezpieczniej palić w piecu materiałami takimi jak m.in.: węgiel kamienny (najlepiej polski, im grubszy tym lepszy), ekogroszek, pellet oraz nieimpregnowane i niemalowane drewno. W firmie z Gniewkowa bez problemu zaopatrzysz się w wysokiej jakości polski węgiel kamienny: orzech, groszek, ekogroszek, jak też koks gruby i drobny oraz miał węglowy. Wybór rodzaju opału zależy od tego, jak piec posiadasz. W miejscu, gdzie będziesz kupować opał, spytaj, jakie paliwo będzie najlepsze do twojego kotła. Tam na pewno uzyskasz fachową poradę.

Jak rozpalać w piecu?

Prawidłowe rozpalanie w piecu  to powstawanie mniejszego dymu. A mniejszy dym to z kolei oszczędność oraz zwiększenie wydajności spalanego opału. Wiele osób, przez to, iż nieumiejętnie zabiera się do rozpalania, nawet nie zdaje sobie sprawy ile pieniędzy puszcza z dymem. A wystarczy stosować jedną, sprawdzoną technikę. Jest nią mianowicie rozpalanie od góry. Polega ono na tym, że żar podgrzewa opał znajdujący się poniżej, a to powoduje mniejszą emisję pyłów (do 80%), oszczędność paliwa, większą wydajność oraz brak dymu i smoły. By rozpalanie od góry miało sens i przynosiło zamierzone efekty kocioł, w którym się rozpala musi być wyczyszczony i mieć drożne połączenie z kominem. Ten z kolei musi być sprawny i pozbawiony wszelkich osadów. Miejsce, w którym znajduje się piec powinno mieć odpowiedni nawiew powietrza i drożny kanał wentylacyjny. Warte zaznaczenia jest również to, iż palić od góry można w każdym urządzeniu, które posiada wlot powietrza przez ruszt, natomiast wylot spalin przez górę paleniska. Mogą to być kominki, większość domowych kotłów, jak też te rodzaje pieców kaflowych i kuchennych, które mają dość wysokie paleniska, by zmieścić konkretną (nie za małą) ilość opału.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas