Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o obróbce skrawaniem CNC?

Co warto wiedzieć o obróbce skrawaniem CNC?

Udając się do sklepu budowlanego, bardzo często przechodzimy obok regałów z elementami metalowymi takimi jak rury, nakrętki czy śruby czy choćby inne mniejsze bądź większe elementy, do których produkcji zastosowano tak zwaną obróbkę skrawaniem CNC. Choćby ze względu na to, iż ta metoda obróbki skrawaniem stała się w ostatnim czasie niezwykle popularna podpowiadamy, co tak naprawdę warto o niej wiedzieć.

Co kryje się pod nazwą obróbki skrawaniem CNC?

Computerized Numerical Control, czyli w skrócie CNC to tak zwane komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, dzięki któremu możemy obrabiać dane elementy przy pomocy tokarki, frezarki czy szlifierki, które są z tym komputerem połączone. Metoda obróbki CNC stała się bardzo popularna ze względu na to, iż materiał obrabiany jest w bardzo precyzyjny sposób przy jednoczesnym zachowaniu dużej prędkości obróbki, a dzięki niej możemy zmieniać kształty zarówno stali kwasoodpornej jak i innych metali i uzyskać z nich dowolne elementy, a ponadto proces ich obróbki dzielimy na trzy etapy, spośród których pierwszy to projektowanie komputerowe, w następnej kolejności jest przetworzenie tego projektu, a na końcu jego wykonanie.

Metody obróbki skrawaniem CNC

Spośród metod obróbki skrawaniem CNC wyróżnić możemy trzy, które są spośród nich najpopularniejsze, czyli:

  • ·Frezowanie CNC - Jest to metoda, w której do komputera sterującego podłączona jest maszyna nazywana frezarką, dzięki której możemy utworzyć różnego rodzaju gwinty, frezy czy koła zębate. Polega ona na tym, że od danego materiału oddzielane są poszczególne warstwy, dzięki specjalnie obracającemu się narzędziu. Wśród metod frezowania CNC wyróżniamy takie jak czołowe, obwodowe, współbieżne i przeciwbieżne, a zależy to w głównej mierze od kierunku, w którym porusza się narzędzie skrawające.

  • ·Toczenie CNC - Tego rodzaju metoda stosowana jest do obróbki materiału w celu uzyskania konkretnego kształtu oraz rozmiaru rozmaitych brył takich jak na przykład stożek czy kula a praca tego urządzenia polega na tym, iż obrabiany materiał wykonuje obrotowe ruchy wokół liniowo poruszającego się noża tokarskiego. Toczenie w tej metodzie może być wykonywane w sposób profilowy, kopiowy, wzdłużny lub poprzeczny w zależności od tego, w którą stronę porusza się nóż tokarski, zaś rodzaje toczenia dzielimy na dwa sposoby i są to tak zwane wytłaczanie oraz obtaczanie.

  • Szlifowanie CNC - Ostatni etap obróbki skrawaniem metodą CNC to szlifowanie, dzięki któremu materiał poddawany obróbce uzyskuje idealnie gładką powierzchnię przez to, że szlifierka pozbywa się jego nadmiaru z całej obrabianej powierzchni.

Jakie są zalety obróbki skrawaniem CNC?

Wśród zalet komputerowej obróbki skrawaniem wyróżniamy kilka takich, które z pewnością zachęcą wszystkich do skorzystania z tego typu usługi, a należą do nich:

  • Mała strata materiału

  • Niski koszt obróbki

  • Wysoka precyzja

  • Oszczędność czasu

  • Powtarzalność.

Gdzie udać się w sprawie obróbki CNC?

Usługi związane z obróbką skrawaniem metodą CNC oferuje coraz więcej firm, spośród których wyróżnia się Gusma, której pracownicy specjalizują się nie tylko w obróbce skrawaniem CNC, ale także innych operacji związanychz wytwarzaniem różnego rodzaju metalowych elementów dla wielu różnych branż.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas