Materiał Partnera Co warto wiedzieć o magnesie ferrytowym?

Co warto wiedzieć o magnesie ferrytowym?

Na rynku możemy się spotkać z wieloma rodzajami magnesów, które wyróżniają się różnymi właściwościami. Praktycznie rzecz ujmując, magnes to urządzenie, którego zadaniem jest wytwarzanie pola magnetycznego, aczkolwiek tak jak już wspomnieliśmy - wyróżnia się także innymi właściwościami, które zależne są od jego rodzaju. W związku z tym magnesy wyróżniają się dużym zastosowaniem w wielu dziedzinami przemysłu. Co warto wiedzieć o magnesie ferrytowym? Czym wyróżnia się ten rodzaj magnesu? O tym w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania.

Magnes ferrytowy - co to?

Magnes ferrytowy wyróżnia się dużą popularnością. Jest to najczęściej produkowany i występujący magnes na świecie. Magnesy ferrytowe (ceramiczne) stałe są klasycznymi, czarnymi magnesami, które możemy znać, chociażby z biurowych tablic ogłoszeń. Ich zastosowanie jest jednak dużo szersze. Dzieli je się ze względu na sposób produkcji: na izotropowe (słabsze) i anizotropowe (silniejsze).

Z czego wytwarza się magnes ferrytowy?

Magnes ferrytowy jest produkowany z ferrytu baru BaFe12O19 lub z ferrytu strontu SrFe12O19, jako materiałów izotropowych albo anizotropowych. Jeśli chodzi o te pierwsze - produkuje je się za pomocą metody suchej, czyli inaczej mówiąc - poprzez prasowanie. W kolejnym kroku magnesuje się je w polu magnetycznym, dzięki czemu pojawia się możliwość magnesowania ich w różnych kierunkach, w zależności od potrzeb. Natomiast jeśli chodzi o te drugie - anizotropy powstają natomiast dzięki metodzie mokrej, przez wtryskiwanie do formy poddanej jednocześnie działaniu pola magnetycznego, aczkolwiek w tym przypadku magnesowanie jest możliwe jedynie w kierunku ustalonym podczas produkcji.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Magnepol, która zajmuje się produkcją urządzeń do separacji magnetycznej. W jej ofercie spotkamy się z separatorami do materiałów sypkich i miękkich oraz z magnesami i wyrobami magnetycznymi.

Jakimi zaletami wyróżnia się magnes ferrytowy?

  • wysoka maksymalna temperatura pracy

  • duża odporność na korozję

  • niska cena

Jakie zastosowanie ma magnes ferrytowy?

Magnesy ferrytowe nieprzerwanie wytwarzają pole magnetyczne. Wydaje nam się, że nie ma osoby, która nigdy w życiu nie widziała tego rodzaju magnesu - jest on dość popularny, przez co często spotykany. Klasyczny czarny magnes, który możemy spotkać w większości biur - czy na różnego rodzaju tablicach ogłoszeń. Jednakże magnesy ferrytowe znajdują również zastosowanie w przemyśle, jak i w innego rodzaju branżach. Przede wszystkim magnesy doskonale się sprawdzają w produkcji silników elektrycznych, napędów sprzęgieł magnetycznych, alarmów, uchwytów, mikrofonów, czy czujników. Bardzo często używa je się również do produkcji mechanicznych zabawek.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, istnieje kilka rzeczy, które warto wiedzieć o magnesie ferrytowym. Warto również zapamiętać, jakie zastosowanie ma magnes ferrytowy, a także jakimi zaletami się wyróżnia.

Opracowanie:

Magnepol Sp. z o.o.

Borzęcin Duży , Warszawska 843

Podziel się