Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o gięciu blach?

Co warto wiedzieć o gięciu blach?

Procesy metaloplastyczne oraz obróbki materiałowej metali, to nie tylko cięcie, wycinanie, skrawanie, gwintowanie, szlifowanie, czy spawanie. Ważne jest również gięcie, które dotyczy blach czarnych, aluminiowych, ocynkowanych, kwasoodpornych, miedzianych, czy alucynkowych. W porównaniu z innymi działaniami metaloplastycznymi, gięcie nie jest procesem tworzenia półproduktów, ale wielokrotnie gotowych prefabrykatów.

Metody gięcia blach

Blachy są dzisiaj gięte w trzech różnych procesach, które nieznacznie różnią się zakresem swoich prac, wydajnością, jakością, oraz kosztami procesowymi. Mowa zatem o gięciu na prasach, gięciu na walcach, oraz o gięciu za pomocą przeciągania. Dla przykładu w pierwszej metodzie, można spotkać się z trzema ważnymi wykonawczymi fazami gięcia. Są nimi faza gięcia sprężystego, faza gięcia plastycznego, oraz faza tzw. dotłaczania. Niezależnie jednak o wybranej metody, zawsze dla najwyższej precyzji, powinno się wybierać metodologie, oparte o wykorzystanie maszyn CNC. Zautomatyzowane systemy i projektowanie CAD/CAM, pozwalają uzyskać niebywałą precyzję, nawet przy tworzeniu wyrobów w całych seriach! Usługi w takim zakresie, świadczy zaś coraz więcej firm, w tym nowoczesna pracownia Admet specjalizująca się w obróbce blach cienkich.



Technologiczne parametry gięcia

Nawet przy zautomatyzowanych procesach gięcia blach, ważne jest określenie technologicznych parametrów procesu tak, aby uzyskać efekt nakreślony w opracowaniu projektowym. To dlatego firmy metaloplastyczne, muszą zatrudniać szeroko wyspecjalizowanych pracowników, o szerokiej wiedzy konstrukcyjnej, oraz materiałoznawczej. Istotne jest bowiem określenie szerokości giętego przedmiotu, powierzchni rzutu dotłaczanego półwyrobu, grubości giętej blachy, nacisku jednostkowego dotłaczania, siły gięcia z dotłaczaniem, siły gięcia swobodnego, umownej granicy plastyczności, czy też wytrzymałości na rozciąganie.

Kiedy przydatne jest gięcie blach?

Gięcie blach to proces o niemalże nieograniczonym zastosowaniu i potencjalne. Dzisiaj dzięki niemu można produkować profile budowlane, konstrukcje stalowe, elementy maszyn i urządzeń, obudowy sprzętów RTV i AGD, czy też różne komponenty linii technologicznych, samochodów, samolotów, czy innych pojazdów. Gięcie blach jest zatem istotne w przygotowywaniu zarówno półproduktów, przekazywanych do dalszej produkcji, jak i też prefabrykatów, które są zdatne do montażu, np. na placu budowy. Zamówienia w pracowniach metaloplastycznych składają zarówno małe, jak i wielkie przedsiębiorstwa. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas